e-toplum 07 EKİM 2012 / 13:46

Yazıcı çıktısı: Kan damarı

Üç boyutlu (3D) baskı tekniğiyle, saniyeler süresinde kan damarı “imal” edildi.
ABD’de çeşitli üniversitelerde 3D ile doku üretme Ar-Ge’si yapılıyordu ama, bu işi en hızlı, en ergonomik, doğaya en uygun biçimde başarma becerisini University of California/San Diego gösterdi.
Hollywood’un hayallerini bilim adamları gerçekleştiriyor: Tom Cruise, yaralarından, bir cihazın içine girer, arınır... Arnold’u şak-şuk tamir ederler. Matrix’te kötücül Ajan Smith’ten bir sürü üretilir.
3D, bir kaç yıldır mimarlıktan tasarıma sınırlı biçimde kullanılıyordu. Hatta, Amerikalı girişimci, 1973 doğumlu Bre Pettis, 3D baskıyı masaüstünde yapılacak boyutta bir cihaza küçülttü. Şimdilerde New York’ta bir dükkan açıyor: Meraklılara, ayaküstü anlatacak bu işin nasıl yapıldığını. Babalar, çocuklarına masaüstünde oyuncak “imal” edebilecek mesela.
Teknoloji inovasyonunu izleyen Wired dergisinin Ekim kapağında bu arkadaş, MakerBot adını verdiği mobil 3D cihazıyla mağrur poz vermiş. Başlık: Bu makine dünyayı değiştirecek.
Cümlede abartma yok. 3D henüz emeklediği halde çok yol aldı. Gayet ciddi bir geleceği var: Örneğin, organ yapmak için, canlı doku yapmak için kullanılacak.
Wake Forest Üniversitesi/Kuzey Carolina doku mühendisi Anthony Atala, Mart 2011’de böbrek “kıvamında” bir silikon dokuyu 7 saatte “bastıklarını” açıkladığında sansasyon yaratmıştı. Aradan geçen şu kadar ayda teknoloji uçtu: Kaliforniya/SanDiego’da Prof. Shaochen Chen’in, vücudun pH derecesine uyum gösteren hidrojel kullanarak kan damarı “imal” ettiği 13 Eylül’de açıklandı.
Ar-Ge yapan diğer merkezlere göre SanDiego’nun üstünlüğü, şeker bazlı bir çeper oluşturmaya gerek kalmadan, sadece hidrojel kullanarak kan damarı üretmesiydi: İnovasyon, inovasyonu döver!
Prof. Chen’e Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) dört yıl süreli 1.5 milyon dolar araştırma fonu verdi gitti.
Amerikan yönetimi, 3D de dahil olmak üzere bu tür  yeni üretim sistemlerinin geliştirilmesi için 1 milyar dolar fon ayırdı. Sadece 3D gibi “gıdım gıdım imalat” inovasyonu konusunda çalışmak üzere 30 milyon Dolara Ohio’da bir enstitü (National Additive Manufacturing Institute) kurulacak: 40 şirket + 9 araştırma üniversitesi (Carnegie Mellon, Case Western, Kent State gibi) + 5 yerel küçük üniversite + 11 kâr amacı gütmeyen platform.
3D’de gidilecek yön belli: Daha çok çeşit canlı doku üretimi... Hatta 3D kullanarak belki kök hücre üretimi? Bioteknoloji ve biofabrikasyon ucu açık, sonsuz bir inovasyon bulvarı artık.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics