e-toplum 26 MAYIS 2014 / 08:03

Yazılım Strateji Belgesi hazırlanıyor

MÜSİAD’ın düzenlediği  ‘Büyümenin Sistematiği: Bilgi Teknolojilerinin Rolü’ ana temalı ‘Bilgi Teknolojileri Sektör Zirvesi’, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla 13 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirildi.

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte, bilişim sektörünün büyürken en önemli gelişmenin de ihracat alanında yaşandığına dikkat çekildi. Yüksek katma değerli üretim ve ihracat sistemine geçilmesi için çalışılması gerektiği de kaydedildi. MÜSİAD Bilgi Teknolojileri Sektör Kurulu Başkanı Bekir Sami Nalbantoğlu da orta gelir tuzağı tehlikesine dikkat çekerek, bilişim sektörünün hak ettiği değeri alamadığını vurguladı. Nalbantoğlu, “BT uluslararası rekabette avantaj sağlıyor. BT sektörüne yönelik herhangi bir sektörel düzenleme olmaması sıkıntı yaratıyor. BT sektörü devlet nezdinde muhatap bulmakta zorlanıyor ve STK’larla muhatap bulmaya çalışıyor. Sektörün bu sorunu en kısa sürede çözülmeli” dedi.
MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD’ın sadece eleştiren değil çözüm üreten bir STK olduğunu dile getirerek şunları aktardı: “Yüksek teknoloji üretebilmeliyiz ki yüksek katma değerli ürünlere sahip olabilelim. BT her zaman büyümenin itici güçlerinden oldu. Bilişim hayatın her kademesinde olmalı.”
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, düzenlemeler konusuna değinerek, “Eğer yerli bir ürün, üstün teknoloji içeriyorsa kamu onu almak zorunda. Böylece BT sektörüne büyük katkı sağlanmış olur. Şirketlerimizin ‘ölüm vadisi’ içinde kaybolmaması için her türlü önlemi aldık. Ar-Ge desteklerinden yararlanan şirketlerimizin neredeyse yarısı BT alanında faaliyet gösteriyor. Diğer yandan ‘Yazılım Strateji Belgesi’ni de hazırlıyoruz. Yıl sonuna kadar belirli bir olgunluğa gelmesini umuyorum” açıklamasını yaptı.
Etkinlik kapsamında ‘Büyümenin Sistematiği: Bilgi Teknolojilerinin Rolü’ paneli de düzenlendi. Ayrıca MÜSİAD tarafından hazırlanan ‘Büyümenin Sistematiği: Bilgi Teknolojilerinin Rolü Sektör Raporu’ da katılımcılarla paylaşıldı.
ETİKETLER : Sayı:973

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics