e-toplum 18 MART 2013 / 08:01

Yeni fikirler dünyayı değiştirir

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, Yeni Fikirler Yeni İşler yarışmasının girişimcileri desteklemek üzere hazırlanmış havuzunun büyüklüğünün sunulan hizmetlerle birlikte tam 1,5 milyon TL olduğunu açıklayarak yarışmanın başladığını duyurdu.

Mustafa İhsan Kızıltaş, en büyük girişimcilik yarışması Yeni Fikirler Yeni İşler’in (YFYİ), 2013 yılında da girişimcilere çok önemli destekler sağlayacağını söyledi. Kızıltaş, “Girişimcilerin sürekli artan ilgisine sahne olan YFYİ, 2012 yılında aldığı 852 başvuruyla bu alandaki en önemli rekorları elinde tutuyor. YFYİ sayesinde, üniversite öğrencileri ve mezunları yenilikçi iş fikirlerini işe dönüştürme şansı yakalıyor. Her üniversitenin her bölümünden lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri veya mezunları yarışmaya katılma şansına sahip. Bu yolla kendi işini kurma fırsatına ulaşabiliyorlar. YFYİ şimdiye kadar milyon dolarlara ulaşan cirolara sahip şirketlerin kurulmasını sağladı” dedi.

Teknoloji tabanlı girişimciliği destekliyoruz
Yarışmayı kazananların ücretsiz ofise ve girişim sermayesine kavuştuklarını dile getiren Mustafa İhsan Kızıltaş, diğer yarışmacıların da süreç içerisinde mentor, eğitim, yatırımcı, koç ve danışmanlık gibi çok değerli desteklerden faydalanabildiklerini söyledi. Kızıltaş, sözlerine şöyle devam etti: “2005 yılından beri düzenlenen ve bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştireceğimiz ‘Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’ teknoloji tabanlı girişimciliğin geliştirilmesi ve desteklenmesi için en önemli araçlardan  biri. Yarışmada başarılı olan girişimcileri 3 yıl boyunca kuluçka merkezimizde destekliyor ve ODTÜ Teknokent’te şirket kurmaları için teşvik ediyoruz. Bu sene de her sene olduğu gibi Elginkan Vakfı’nın ana sponsorluğunda düzenlediğimiz yarışmada toplam değeri 400 bin TL’ye ulaşan 3 ana kategoride ödül vereceğiz. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Turkcell’in de kategori ana sponsoru olduğu yarışmada, geçtiğimiz 8 yılın sonunda 20 yeni şirket kurulması ve ODTÜ Teknokent’te başarıyla faaliyet göstermeleri tüm çabalarımızın meyvesini verdiğini gösteriyor. Bugüne kadar kurulan şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 60’a ulaştı.”

Güçlü markalardan gelen ödüller
Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması’nın ödülleri ise şu şekilde:
Elginkan Vakfı Büyük Ödülü    100.000 TL
Savunma Sanayi Müsteşarlığı Büyük Ödülü    100.000 TL
Turkcell Büyük Ödülü    100.000 TL
OSTİM Özel Ödülü    25.000 TL
Denizbank Özel Ödülü    25.000 TL
Aselsan Özel Ödülü    25.000 TL
Çalık Yedaş Özel Ödülü    25.000 TL
Başvurular www.yfyi.com adresinden 19 Nisan 2013 tarihine kadar yapılabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics