e-toplum 31 EKİM 2010 / 18:00

Yeni nesil 6 uydu uzayda

Globalstar yeni nesil 6 haberleşme uydusunu 19 Ekim’de Türkiye saatiyle 20:10’da başarıyla fırlattı.
Arianespace şirketi tarafından Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssünden Soyuz 2 roketi ile fırlatımlar, Globalstar’ın uydu telefonlarında 3G özelliklerinin kullanılmasını sağlayacak.
Toplam 24 uydunun ilk 6’sı 56 gün içerisinde 1440 km’de bulunan yeni yörüngelerine yerleştirilecek. Kalan 18 uydu, şu anki planlamaya göre doksan gün arayla 3 fırlatımda uzaya gönderilecek. Fırlatımlar tamamlandıktan sonra uzaya gönderilen 24 uydu ile birlikte 2007 yılında uzaya gönderilen 8 Globalstar uydusu bütünleştirilerek 32 uyduluk yeni bir haberleşme uydu kümesi oluşturulacak ve 2011 yılında bu uydular tam kapasite çalışmaya başlayacak.

Dinlenemeyen telefonlar
Globalstar Avrasya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Özçelik, yeni uyduların başarı ile fırlatıldığını belirterek, “Yeni uydularımız uydu haberleşmesinde yeni ufuklar açacak. Kullandığı sistem sayesinde son günlerde gündemden düşmeyen yasal olmayan dinlemeler sona erecek. Yasal olmayan yollardan hiçbir şekilde dinlenemeyen Globalstar telefonları, yeni uydularla birlikte yeni özelliklerde kazanacak” dedi.
Özçelik dinlenemeyen telefonlar ile ilgili de şu detaylı bilgileri aktardı: “Globalstar haberleşme sisteminin kullandığı, CDMA (Kod Bölmeli Çoklu Erişim) teknolojisi, konuşma esnasında görüşmeleri yaklaşık 3 trilyonluk bir kombinasyon kullanarak şifreliyor. Ayrıca alçak yörünge (1440 km) uyduları, dünya çevresini yaklaşık 4 saatte turladığı için konuşmayı havada yakalamak imkansız hale geliyor. Bunun yanı sıra bir görüşme esnasında konuşma yapan uydular sürekli ve defalarca değişiyor. Bu nedenle de çeşitli cihazlar kullanılarak görüşmelerin havada yakalanması oldukça zorlaşıyor.”
Özçelik, “Coğrafi konum belirleme, bas-konuş, yüksek veri hızı dolayısıyla yüksek hızlı internet, gibi cep telefonlarında tanıştığımız 3G özelliklerini dünyada ilk defa uydu telefonlarına getirmiş olacağız” diye konuştu. Özçelik, yeni uyduların sağladığı görüntülü konuşma özelliği ile canlı yayınların da kolaylaşacağını da ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:794

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics