e-toplum 13 MAYIS 2013 / 08:02

Yerli ve yabancı savunma sanayi IDEF’teydi

7-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen IDEF’13 11’nci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı pek çok ilkin tanıtımına şahit oldu.

Fuarın açılışına; TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve yabancı şirket yöneticileri ile davetliler katıldı.
Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Hayrettin Uzun, ilki 1993 yılında düzenlenen ve geleneksel hale gelen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın bölgesinde ilk, dünyada ilk beşte yer aldığını belirtti ve ekledi: “Savunma sanayi teknolojilerine gelişimine katkıda bulunmayı görev edinen TSKGV’nin düzenlediği IDEF’13 11’nci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda Türk ve yabancı savunma sanayi tedarikçisi şirketler arasında işbirliği platformu oluşturulmaktadır.”
İki sene önce düzenlenen IDEF’11 ile IDEF’13’ü karşılaştıran Uzun, fuara katılan ülke sayısı 70’den 82’ye, katılımcı şirket sayısı 633’ten 781’e çıktığını ve 28 bin 500 metrekarelik stand alanına sahip olduklarını söyledi.

“Türk Savunma Sanayi ürünlerine yurtdışından ilgi büyük”
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise konuşmasında barışı temin etmenin yolunun yüksek teknolojiyi savunma sanayisinde kullanmaktan geçtiğine dikkat çekti: “Yakın tarihimizde uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan silah ambargolarına maruz kalıyoruz. Bunun dışında Türkiye’nin bulunduğu konum itibariyle güvenliğini sağlaması oldukça önemli. Türk Savunma Sanayi olarak Anka insansız hava aracı, Göktürk uydusu gibi projelerle uluslararası arenada da artık rekabet edebiliyoruz. 2012 yılında 1.28 milyar dolar ihracat gerçekleşti. Zırhlı araçlar, karakol gemileri, yazılım tabanlı telsizler, hava savunma sistemlerine talep oldukça fazla.”
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Atatürk’ün değişmez ilke olarak bıraktığı ‘Yurtta barış cihanda barış’ ilkesiyle hareket ettiklerini, barışı sadece temenni etmenin yeterli olmadığını vurguladı: “Sulh ve barışı istiyorsak cenge hazır olmalıyız. Caydırıcı bir güç olmak için yüksek teknolojiye sahip bir Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sahip olmak gerekmektedir.” BMC, BMC-Vuran zırhlı aracının iki değişik modelini fuarda sergiledi. Türk mühendislerce geliştirilen ve Hisarlar Grup tarafından üretilen, Türkiye’nin ilk yerli 4x4 arazi aracı TURKAR’ın yeni üst yapılı modeli olan askeri itfaiye aracı Astevo’da fuardaydı. JMK BORA-12 ilk yerli üretim Türk malı keskin nişancı silahı ile de atışlar yapıldı.
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics