e-toplum 28 MART 2011 / 23:17

Yetersiz uykuya çözümler

Sağlıklı uyuyamamak, uykusunu alamamak vücutta yıkım yapan bir sorun. Burada ayrıca anlatmaya gerek yok. Uyku yetersizliğine karşı ne, nasıl yapılabilir ise tamamen inovasyonla ilgili bir konu. Uygulamaları sıralıyoruz:
•PodTime: Londra’da cam-çelik iş bölgesi Canary Wharf, metrekareye en çok uykusuz insan düşen yer olsa gerek. Gece gündüz yanan ışıklarıyla buradaki gökdelenler ve post-modern yapılarda “elle tutulamayan görünmez” kıymetlerin 7/24 ticaretini yapılır. Sigortacılık, bankacılık, her türlü finans. Buralarda çalışanlarda uykusuzluk kronik.
İşte bu bölgede, bir girişimci, “PodTime” adlı bir kısa-uyku (şekerleme) odacığı grubu kurdu. 2 X 1 metrelik bir kutu. İçinde yatak döşek. Dışardan sesi kesen yalıtım. Her kullanıcıdan sonra içerisi temizleniyor. Çarşaflar değiştiriliyor.
Burada yarım saatlik uyku 6 Sterlin (18 Lira). Bir saat uyursanız 10 Sterlin (30 Lira).
•YeloCabs: NewYork’taki sarı taksilere verilen ad “yellow cabs”den bozma bir sözcük. Burası da özel tasarım bir uyku ünitesi. Uykusu yetmeyenler, 20-40 dakika kestirebilir. Bunun için 12-14 Dolar öder.
İçerde özel filtrelenmiş hava. Keten çarşaf. Kaşmir battaniye. Ayakları yukarıya doğru kaldıran özel tasarım uzun yatar koltuk. İsterseniz kulaklıkla müzik dinleyebilirsiniz. İsteyene aromaterapi seansı. Hatta sırt ve ayak masajı. Bunun için ücret 65 Dolar.
•Nemorelax: Hollanda’lı bir fikir. Yatar koltuk Norveç Ekornes yatak uzmanı yapımı. Kabuk gibi uyuma ünitesinde dokunmatik ekranda film izleyebilirsiniz. Müzik dinleyebilirsiniz– sessizce,
kulaklıkla. Etrafta uyuyanlar var çünkü.
Ya da adam gibi uyursunuz. Önünüzde açılır-kapanır bir de tepsi var ki ille o
süreyi bilişime ayıracaksanız, masanız olsun diye. Ayrıca, ortamda kablosuz internet.
•Yotel: Japon “kapsül otel” uygulamasının Avrupa’ya uyarlanmış
daha ferah biçimi. Yeni sayılmaz.
Ama yeri geldi. Kutu gibi oda. En az
4 saat kalmak gerekiyor. Standart bir kutunun fiyatı 46.50 Dolar. Bundan
sonraki her saat 10 Dolar. Standart
üstü daha genişçe kutu da var.
Rezervasyonu İnternetten yapıp
parasını kredi kartıyla ödersiniz.
Odanız beyaz veya leylak renkte.
Sade ama gayet fonksiyonel.
Duş ve tuvaleti var. Penceresi
koridora bakıyor. Dışarıya camı yok. Televizyonu İnternet olarak
kullanabilirsiniz. Yemek veya
kahvaltı sipariş edebilirsiniz.
Bir otelin sunabileceği çoğu
hizmeti alabilirsiniz.
Buradaki örneklerden amaç, çalışma ortamında azıcık uyumak veya uçak yolculuklarında aktarma beklerken arada uyumak isteyenlere kısa bir rahatlama fırsatı sunmak.
ETİKETLER : Sayı:814

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics