e-toplum 05 EYLÜL 2011 / 01:44

Yıldızlı projeler yarışmasında final heyecanı Eylül’de

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) IEEE Öğrenci Kulübü’nün bu yıl “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla üçüncüsünü düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması’nda final heyecanı Eylül ayı sonunda yaşanacak. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin 100.yıl etkinliklerinden bir tanesi olan Yıldızlı Projeler Yarışması’na 50 farklı üniversiteden 112 proje ekibi katıldı. Çok geniş katılımın olduğu başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 20 tane proje ekibi finale çıkmaya hak kazandı.
Finalde sağlık sektörünün sorunlarına çözüm üretebilecek olan projeler göze çarpıyor. Bunlardan bazıları; deri nakli ve kalp stendi tedavilerinde ortaya çıkan biyouyumluluk sorununa çözüm üreten projeler, geliştirilmiş ölçüm cihazları ve hastaların ihtiyaçlarına daha kolay ulaşmasını sağlayan çözümler olarak öne çıkıyor. Savunma sanayisinde kullanılabilecek cihazlar, alternatif enerji sistemleri, hayatımızı kolaylaştıracak yazılım ve otomasyon çözümleri ise diğer ilgi çeken proje başlıkları.
YTÜ’nün vermiş olduğu “Proje Yönetimi” eğitimine katılan proje ekipleri 29 Eylül Perşembe günü düzenlenecek olan finalde dereceye girmek için yarışacaklar. Finalde proje değerlendirmesini Sanayi ve Bilim Kurulu beraber yapacak. Üniversitelerin gözde akademisyenlerinden oluşan Bilim Kurulu ve başarılı sanayicilerden oluşan Sanayi Kurulu sayesinde, üniversite-sanayi işbirliğine somutluk kazandırılması hedefleniyor. Finalist projeler, Yıldızlı Projeler Yarışması’nın yenilikçi değerlendirme kurulu yapısı ve somutlaşmış üniversite-sanayi işbirliği sayesinde Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi gibi teşviklerden yararlanmak için rakiplerinin bir adım önüne geçiyor. Finalde dereceye giren proje ekiplerine ödülleri verilecek ve çeşitli işbirlikleri fırsatları sunulacak.
ETİKETLER : Sayı:836

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics