e-toplum 19 EYLÜL 2010 / 18:00

YÖK’ten üniversitelilere ücretsiz dil eğitimi

Ulaştırma Bakanlığı ve Yüksek Öğrenim Kurumu’nun ortaklaşa gerçekleştireceği web tabanlı İngilizce dil eğitimi projesi için imzalar 3 Eylül’de atıldı.

Ulaştırma Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) birlikte yürüteceği proje ile üniversite öğrencileri internet üzerinden ücretsiz dil eğitimi alabilecek. ‘’Web Tabanlı İngilizce Dil Eğitim Sistemi ve Multimedya Dil Sınıfları Projesi’’ adını taşıyan projenin imza töreni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan katılımıyla 3 Eylül tarihinde imzalandı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bakanlıkta gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, üniversitelerde okuyan 2,5 milyon öğrencinin kullanacağı bilgisayar üzerinden yabancı dil eğitimini öngören proje ile 7 gün 24 saat internet ortamında etkileşimli bir şekilde dil eğitiminin alınmasının olanaklı hale geleceğini, projenin 2010-2011 akademik yılına yetiştirilmesi için hazırlıkların sürdüğünü belirtti.
Proje ile milyonlarca üniversitesinin yerden ve zamandan bağımsız olarak ve zaman tasarrufu da yaparak ücretsiz bir şekilde hizmetten yararlanacağını kaydeden Yıldırım, ‘’YÖK öyle bir sistem kuruyor ki, yakın zamanda tüm devlet kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu çalışanları da istedikleri zaman bu sistemden, bu altyapıdan istifade edebileceklerdir. Eğitimi hayatımızın her aşamasında yavaş yavaş uygulamaya sokuyoruz. Bakanlık olarak YÖK’e her alanda destek vermeye, güzel projelerinde çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz’’ dedi.
Ulaştırma Bakanlığı’nın projenin gerçekleştirilmesi için YÖK’e maddi destek vereceğine işaret eden Yıldırım, ‘’Projenin teknik ve içerik yönüne, eğitim tarafına bir katkımız yok. Evrensel Hizmet Fonu’ndan projeye maddi kaynak vereceğiz. Bana göre, biz çağımızın en verimli yatırımını yapıyoruz. Bu yatırım gençlerimize, geleceğimize olan yatırımdır. En iyi yatırımın insana yatırım olduğunu biliyoruz. Biz Ulaştırma Bakanlığı olarak, yollar, havalimanları, limanlar, demiryolları yaparız, bunların bir ömrü var, gelir geçer. Ama insana yapılan yatırım ilelebet devam eder’’ dedi.
YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan da bugünün yükseköğretim için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek, ‘’İlk defa YÖK, tarihinde bir başka kurumla böylesini ciddi bir işbirliği yapmaktadır. Cumhuriyet dönemine baktığınızda bu dönemde pek çok işin başaralı bir şekilde yürütüldüğünü görürsünüz. Ama neler başarısızdı diye sorduğunuzda belki başarısız olan alanların başında yabancı dil öğretmek gelmektedir. Gerçekten bugün imzalanacak protokolle böyle bir açığı, yıllardan beri layıkıyla yapamadığımız, beceremediğimiz, bugün eksikliklerini çok fazla hissettiğimiz bir alandaki hatalarımızı telafi etmek üzereyiz’’ diye konuştu.
Dünyada uzaktan eğitimle lisan öğretme sistemi tekniğinin kullanıldığını anlatan Özcan, bu tekniğin insanın dinleme, yazma ve konuşma becerisini geliştirme açısından üstün tarafları olduğunu ifade etti.
Bu sistemin son derece pratik olduğunu söyleyen Özcan, ‘’Siz sanki yabancı dil öğretmeninizi yanınızda taşıyormuş gibi hissedersiniz kendinizi. İstediğiniz zaman sisteme ulaşabilirsiniz, çalışabilirsiniz.
Bunu bu proje için kurulacak lisan laboratuvarlarında ya da dizüstü bilgisayarınızda yapabilirsiniz’’ dedi.
ETİKETLER : Sayı:788

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics