e-toplum 27 EKİM 2014 / 11:38

Yol haritasında öncelik farkındalık

‘Ürün Güvenliği Haftası - Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Strateji Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla 13 Ekim tarihinde Ankara’da düzenlendi.

3 -19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Ürün Güvenliği Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Fikri Işık; ‘Piyasa Gözetimi ve Denetimi’nin (PDG) ürünlerin teknik düzenlemelere uygun ve güvenli olarak üretilip üretilmediğinin kamu eliyle denetlenmesi olduğunu ifade etti. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Ürün Güvenliği Haftası’nda çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılmasını ve bilinçlendirmeyi amaçladıklarını kaydeden Bakan Işık, bakanlığın 2015-2018 yıllarını kapsayan, piyasa gözetimi ve denetimiyle ilgili yeni yol haritasının belirlediğini, planlarında 4 ana hedef altında 38 eylemin bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık bünyesinde ortak veri tabanı oluşturulacak

Alo 130 Ürün Güvenliği Hattı ile ürünlere ilişkin şikâyetlerin denetimlerde etkin bir veri olarak kullanılmasının sağlanacağını söyleyen Işık, sınai gaz tüpleri, asansör gibi riskli ürün gruplarında teknolojik imkânlar kullanılarak takip sistemlerinin kurulmasıyla riskli ürünlere yönelik daha etkin müdahale edileceğini kaydetti. Meteoroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü’nce 65 ilde 7 bin 594 akaryakıt, 6 bin 123 LPG istasyonunda denetiminin yapıldığını ifade eden Bakan Işık, 241 aykırılık tespitinde bulunulduğunu kaydetti. Türkiye'de ‘Enerji Verimli Cihazların Piyasaya Dönüşümü Projesi’ kapsamında teste tabi tutulan az enerji tüketen ev aletleriyle ilgili toplam 60 üründen 20'sinin test sonucunun beyan edilen enerji sınıfından daha düşük çıktığını anlatan Işık, beyan edilen rakamlarla gerçek rakamlar arasında yüzde 35 farklılık olduğuna dikkat çekti. Işık, Asansör Eylem Planı’nın yakında yürürlüğe konulacağını ifade ederek şunları söyledi: “Yasal değişiklikler yapılmasını hedefliyoruz. Bakanlık bünyesinde ortak veri tabanı oluşturulacak. Biz bunu başlangıç düzenlemesi olarak görüyoruz. Şu anda maalesef asansörlerimizin üçte biri kırmızı etiketli ve hepsi kullanılıyor. Burada öncelikle farkındalık oluşturmak durumundayız. Hiçbir kamu otoritesi de kırmızı etiketli asansörlere kapatma vermiyor. Burada kırmızı etiketin anlamının yazılması çok önemli. Tüketiciler bilinçlendikçe üreticilerin tüketici memnuniyeti ve marka değeri açısından gönüllü geri çağırmaya ağırlık vereceğine inanıyorum.”

 
ETİKETLER : 993
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN