e-toplum 07 KASIM 2010 / 18:00

YouTube karmaşası sürüyor

Mayıs 2008’de kapatılan dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube önceki haftasonu açıldı. Öncelikle, sitenin kapatılmasına sebep olan içeriğin Almanya’da kurulmuş bir Türk şirketine verilen Atatürk görselini koruma yetkisiyle siteden kaldırıldığı haberi geldi. Bu sebeple de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da ifadesiyle, mahkeme kararına gerek duyulmaksızın operatörler YouTube’a erişimi açtı.
YouTube tarafından yapılan açıklamada, Almanya’da bulunan şirket aracılığıyla Atatürk’e hakaret içeren videoların kaldırıldığı ancak videoların YouTube’un telif hakları politikasını ihlal etmediği sonucuna varılarak sadece Türkiye’den erişilemeyecek şekilde siteye yeniden yüklendiği belirtildi. Videoların sadece Türkiye’den değil küresel olarak siteden kaldırılması isteğinin Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inanıldığı için geri çevrildiği vurgulandı.
Gelişmeden sonra CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen video sebebiyle sitenin kapatılmasına ilişkin mahkeme kararı kamuoyuna duyuruldu. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, YouTube’an içeriğin silinmesi talebini belirtti. Aksi halde sitenin kapatılacağı şeklinde bir uyarıda da bulunulduğu haberlere yansıdı. Gelişmelere bakıldığında tüm dünyanın bilgi paylaştığı, canlı yayınların başladığı platforma Türkiye’den erişimin akıbeti henüz bilinmiyor. Uygulamalar sansür, uluslararası hukuk ve kişisel hakları koruma konuları arasında sıkışıp kalıyor. Önümüzdeki günlerinse yeni gelişmelere gebe olduğu kesin.
ETİKETLER : Sayı:795

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics