e-toplum 18 KASIM 2013 / 08:02

Yüksek teknoloji ve ileri demokrasi seviyesini yakalamalıyız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla, Turgut Özal Üniversitesi; 10. Uluslararası Elektronik, Bilgisayar ve Hesaplama Konferansı - ICECCO 2013’e, 7-9 Kasım tarihinde Ankara’da ev sahipliği yaptı.

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Oral açılış konuşmasında, konferansın ilk kez 2004 yılında düzenlendiğini kaydederek her yıl daha da güç kazandığını belirtti. Bosna, Nijerya, Kazakistan, Kırgızistan ve ABD’den rektör, öğretim görevlisi ve bilim adamlarının bulunduğu konferansta, yenilik ve katkı eksenli bilimsel bildirgelerin seçildiği vurgulandı.

Altyapıların mutlaka yeni nesil teknolojilere aktarılması gerek
BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer de “Bilişim sektörü, sektör olmanın ötesinde bir yaşam şekli halini aldı. Türkiye, insanımızın yaşadığı her yere sabit ve mobil iletişimin götürüldüğü dünyadaki tek ülke. ICAN, dünyaya açılma ihtiyacı hissederek Türkiye’ye yatırım kararı aldı ve iki merkezinden biri olarak belirledi. İstanbul 110 ülkeden sorumlu olacak. Bu yatırımlarla, bilişim sektöründe ülke olarak hasat toplama zamanı geldiğini düşünüyorum. Diğer yandan, dikkat etmemiz ve tedbir almamız gereken durumlar bulunuyor. Veri trafiği artıyor, daha fazla baz istasyonu tesis etmemiz lazım, yoksa bu sistem tıkanacak. Altyapıların mutlaka uydu gibi yeni nesil teknolojilere aktarılması gerekiyor. İşletmelerimiz de daha fazla katma değerli hizmetlere yönelmeli” açıklamasını yaptı.
Başrolde artık gençler var
Bakan Ergün de konuşmasında “Teknolojiyi tüketen toplumdan çok, artık teknolojiyi üreten bir toplum olmalıyız” dedi ve şunları ifade etti: “Hâlâ Türkiye’nin alması gereken çok yol var. 2023 vizyonu için yüksek teknoloji ve ileri demokrasi seviyesini yakalamamız lazım. Ürettiğimiz ve ihraç ettiğimiz ürünlere daha fazla akıl yani daha fazla teknoloji ve tasarım katmamız gerekir. Bu sektör akla dayanan bir sektör; en büyük sermayeniz budur. Mutlaka atılım yapmak mecburiyetindeyiz. Önümüzdeki 10 yılda uzayda gücü olan bir ülke olacağız. Başrolü de gençler oynayacak.”
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics