Yazarlar Edip Emil Öymen 13 KASIM 2016 / 16:25

​2020’de yapay göktaşı

Japonya, 2020 Olimpiyatlarına “tam Japonya’ya özgü” bir disiplin ve ileri teknoloji aşkıyla hazırlanıyor. Bilgi ve iletişimi ilgilendiren ne varsa, hepsinde en yenilikleri sunacaklar. Ancak, içlerinde bir proje var ki gerçekten acaip yaratıcı ve yenilikçi: Star-ALE adlı şirket, uzaya 50 x 50 x 50 cm boyutlarında küçük bir küp uydu atacak. Bu uydu, olimpiyat açılış töreni sırasında, dünya üzerine, önceden planlanmış yörelere “yapay göktaşı” gönderecek. Şimdilik 1 numaralı hedef, törenin yapılacağı Tokyo. Bilye büyüklüğünde yapılan ama en ileri teknolojiyle donatılmış bu göktaşları, atmosfere girince kayan yıldızlar, meteorlar gibi yanmaya başlayacak. Bilyenin içindeki kimyasallar, bu mini göktaşlarına havayi fişek renkleri verecek. Böylece, insanlık tarihinde ilk kez uzaydan dünyaya yapay göktaşı yağmuru yapılacak. Bunların, normal bir göktaşı gibi dünyaya çabucak yaklaşmaması, hemen yanıp yok olmaması için, daha yavaş ve “gösteri yapa yapa” yanması ve gece karanlığını renk cümbüşüne çevirmesi için çalışılıyor. Göktaşları, yere 50-70 km kala yanacak şekilde ayarlanacak. Gösteriyi, hedef alınan noktanın 100 km çapında bir bölgede 30 milyon kişinin izleyebilecekmiş.
 
Halen denemeleri havasız bir ortamda yapılan SkyCanvas Projesi, kullanılacak her bir süper bilyeyi üretmek için 8,100 Dolar harcıyor. Kullanılacak her kimyasal, farklı renkte yanacak: Pembe için lityum. Turuncu için natrium ve kalsiyum. Leylak için potasyum. Mor için rubidium. Lacivert için cesium. Kırmızı için strontium. Soluk mavi için baryum. Yeşil için bakır.
 
 
 
ETİKETLER : 1096

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN