Yazarlar Edip Emil Öymen 21 MAYIS 2017 / 05:10

​Norveç’te otonom gemi

Norveç; otonom, kaptansız, insansız, pilli yük gemisi yapıp sefere koymaya hazırlanıyor. 1118’inci sayımızdaki haberin tekrarı değil bu seferki: Norveç’te tarım ilacı ve gübre üreticisi Yara, 40 bin tane dizel kamyonun git-gel yaptığı bir coğrafyaya bu yeni gemisini gönderecek. “Yara Birkeland” isimli gemi 2018’de bir kaptanla göreve başlayacak. 2020’de tam otomatik olacak. Kamyonların, virajlı dağ yollarından gitmesine gerek kalmadan, gemi düz bir hat izleyip hedefe daha hızla varacak. Zamandan, yakıttan, çevreye zarardan tasarruf. Tam Norveç işi...
 
Fütüristik bilimkurgudan gerçek yaşama transfer hızlı: Singapur limanındaki terminaller arasındaki yük taşımacılığını da otonom kamyonların yapması için İsveçli Scania ve Japon Toyota Tsusho, Singapur Ulaştırma Bakanlığı’yla sözleşme imzaladı. Özellikle Scania, ülkedaşı Ericsson’la ortaklaşa, 4G ve 5G teknolojisiyle ulaşımı bağdaştırma çalışmalarıyla tanınıyor. 
 
Şirketler, Singapur Limanı’nın koşullarına uygun kamyon prototipi geliştirecek. Ancak, şöyle bir şıklık var: Kamyon konvoyunun başında şöförlü bir kamyon olacak. Ardındaki 3 tane şöförsüz kamyon, onu WiFi iletişimle takip edecek.
 
Singapur Limanı’ndaki deneme, Ocak 2017 – Aralık 2019 arasında olacak. Kamyonların tasarımı, denenmesi, sürüşlerin optimum hale getirilmesine bir yıl zaman ayrıldı. Bu süreçte hangi şirket “daha başarılı” olursa, ikinci deneme dönemine o davet edilecek. Bu dönemde Liman’da 10 kilometrelik bir test sürüş yolu ayrılacak. Singapur’da yük taşımacılığını daha ucuza, daha hızlı ve “insansız” yapma fikriyle 2014’te Singapur Otonom Karayolu Ulaşımı Komitesi (CARTS) kurulmuştu.
 
 
ETİKETLER : 1123

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics