Yazarlar Edip Emil Öymen 30 EKİM 2016 / 06:06

​Tasarım istiyoruz ama...

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi:
“Fasoncuyduk, bu anlayışla bunu (ekonomik büyümeyi) bu kadar başardık. Bundan sonra ihracat rakamları, tasarımla artacak. Tasarımını, dizaynını başkalarının yaptığı, patenti başkalarına ait olan, markası başkalarının olan, tüketim alışkanlıkları başkaları tarafından belirlenen, dağıtım kanalları başkaları tarafından kontrol edilen, hammadenin ve enerjinin başkalarınca hükmedildiği, finans piyasalarının ve kaynaklarının başkalarının olduğu bir atmosferde bunları başardık... Dünyada bizim kontrol etmediğimiz, hakim olmadığımız her şeyi kontrol edebilmek, bir şekilde kontrolünde etkin, etken olmaktır. Edilgen bir ekonomi değil, etken bir ekonomi haline gelmektir. Öyle bir coğrafyanın öyle bir ecdadın torunlarıyız ki dünyada bizden daha şanslı bir ülke yok. 1.5 milyarlık nüfusun orta yerinde tüketim alışkanlıklarını biz belirleyebiliriz.” (Türkiye Tasarım Haftası, 20.10.16, Milliyet)
**
Ali Saydam, Yeni Şafak, 20.10.16:
“Açılış, sergi ve ödül töreni hayli heyecan vericiydi. Şimdi sıra, Türk gibi heyecanla başlanan bu tür işlerin tabiri caizse İsviçreli gibi soğukkanlı bir ısrarcılık ve sağlam stratejik hedeflere kilitlenerek bitirilmesinde.”
**
Burak Büyükdemir, Dünya, 18.10.16:
“Türkiye’de girişimciliğin önündeki en önemli engel gayrımenkul sektörü. Herkes inşaata yatırım yapıyor. İnternet gitişimleri, yatırımcı bulmakta zorlanıyor. Girişimlerin % 50’si ilk yıl içinde kapanır. Riskli bir yatırımdır ama Türkiye’nin geleceğini kaybetmemek için yüksek teknolojiden vazgeçmemek gerek.”  
 
ETİKETLER : 1094
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN