Yazarlar Edip Emil Öymen 23 MAYIS 2016 / 11:22

120 yıllık (!) ATM

Budapeşte, 100 yaşındaki binalarının yaşgününü kutluyor. Şehirde her yıl 100 yaşına giren bina çok. Şehir yönetimi, bu mimari özelliği 2011’den beri kutlamayı akıl etti. Böylece, turizmde inovasyon nasıl olurmuş, dünyaya gösteriyor Budapeşte.
Bu yıla özgü ek bir özellik var: Şehri ikiye bölen Tuna Nehri’nin kuzeyinde bir noktadan, güneyinde bir noktaya kadar Peşte bölgesini yarım ay gibi geçen Büyük Bulvar (Nagykörút) de 120 yaşında oldu. Yeni bir kutlama konusu...
Bu görkemli caddede şubeleri olan CIB Bankası ile dünyaca tanınmış reklam ajansı Saatchi & Saatchi ortak bir proje yaptılar. Bir şubenin önüne, 120 yıllık “gibi” antika görünen bir sanayi devrimi cihazı koydular. Bu, sanki ATM gibi düzenlendi. Ama şu farkla: Üzerinde bir ayna vardı. Cihaz, bu aynaya bakanın resmini çekiyor, eski döneme ait bir kağıt paraya basıp veriyordu. Cihazı çalıştırmak için, 120 yıl öncesinin giysileri içinde bir hanım oradaydı. Cihazdan takır tukur sesler geliyor, çarklar dönüyor, buhar çıkıyor, ışıklar yanıp sönüyordu.
Mesaj açıktı: Bankacılık her dönemde yaratıcı yenilikçi hizmetler sunabilir. Budapest100 bağlamında bu sıradışı, yaratıcı, yenilikçi espri büyük ilgi gördü tabii. Darısı, yaratıcılığı kısıtlı, düş gücü yetersiz, hayali kıt (bkz: Bu sayfadaki diğer yazı) kültürlerin başına.    
 
ETİKETLER : 1073

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN