Yazarlar Edip Emil Öymen 29 KASIM 2015 / 15:14

16 yaşında CEO

İşitme ve duyma engellilerin, kendilerine söylenenleri anlamaları için, akıllı bir gözlük uygulaması yolda... Engelli, gözlüğü takacak. Kendisine söyleneni gözlüğün ekranında yazılı görecek. Bir tür Google Gözlüğü uygulamasına benziyor.
 
Şimdilik, Indiegogo’da görücüye sunulan bu yenilikçi giyilebilir teknoloji, ABD’de iki çocuğun buluşu. Biri 16 yaşında, diğeri onun yaşıtı veya daha ufak iki çocuk, Frants Innovators adlı bir şirket kurdular. 16 yaşındaki Daniil Frants, New York’ta Manhattan Dwight Ortaokulunda öğrenci. Esas fikir ondan çıkmış. Ilan Pesselev’le okuldaş.
 
Bu ikisi gibi sıradışı buluşçu-yaratıcı 10 tane daha var: Fortune dergisi, 20 yaşından küçük girişimcileri aradı taradı. New York Ekonomik Gelişme Kurumu (NYCEDC) onlar için bir tanıtım toplantısı düzenledi: “20’nin altındaki 10” (10 Under 20). Bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, matematiğe katkılarından dolayı. Bu sözcükleri İngilizce yanyana dizince STEAM oluyor. Bizde sadece STEM olarak bilinen... Aradaki A harfi, “arts=sanat” için. Oralarda STEM, sanatsız olamıyor artık çünkü.
 
Frants ve Pesselev’in yaptığı şey, “gerçek zamanlı, yakın plana altyazı koyma” tekniğini (LTCCS), gözlük gibi takılacak bir cihaza dönüştürmek. İşitme özürlü kişi, yakasına bir mikrofon takıyor. Siri benzeri, daha da hassas bir ses tanıma yazılımı, sesi kapıp, yazıya çeviriyor. Ekrana kablosuz yolluyor.
 
ABD’de iki çocuğun “buluşu,” oradaki inovasyon ekosistemin doğal bir sonucu: Yatırımcılarla girişimciler “Demo Day”lerde buluşur. Başkan Obama da bir Demo Day’i ilk kez Beyaz Saray’da geçen Ağustos’ta yaptı. “Kapımızı ülkedeki girişimcilere açıyoruz” sloganıyla, ekosistemin lideri olduğunu gösterdi.  
 
ETİKETLER : 1048

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics