Yazarlar Edip Emil Öymen 26 EKİM 2015 / 10:00

54 saatte şirket kurmak

Danimarka’nın Helsingør limanıyla, karşı kıyıda İsveç’in Helsingborg limanı arasında işleyen feribotta 23 Ekim saat 18.30 ile 25 Ekim saat 09 arasında (54 saatte) startup kurma yarışması yapılacak. İki liman arasında her 20 dakikada bir feribot var. Seyahat sadece 20 dakika sürüyor. Bu çok yaratıcı yenilikçi maratona katılacaklar, aynı feribotta gide gele, inmeden, 54 saatte iş planı yaratıp şirket kurmak için çalışacak.
 
Bir binada bu maratonu yapmak yerine bir gemide yapmanın artıları var tabii: Canı sıkılan, güverteye çıkıp hava alabilir. Yeme-içme de olacak katılımcılara. 
 
Bu iki liman-arası feribotun seçimi anlamlı: İsveç tarafı, yenilikçi bilişim şirketlerinin kümelendiği Scania (Skåne) bölgesi. Danimarka tarafında bu eksik. Arada deniz var, ama deniz, iki zihniyeti de bölmüş. İsveç kıyısında yenilikçilik: Ubisoft Massive imzalı oyunlar The Division, World in Conflict buradan. Sütü kartona sokmayı akıl eden, teknolojisini sağlayan TetraPak buradan. Ericsson’un ilk mobil telefonu ve Bluetooth buradan. Dünyada ilk böbrek diyaliz cihazı buradan. Hatta Absolut Votka da buradan! (İsveç ayrıca, milyarlık bilişim markalarıyla ünlü: Skype, Spotify, Mojang, King.com).  
 
Danimarka tarafında bilişim girişimciliğindeki durgunluğu aşmak için 54 saat, heves uyandıracak mı?
 
En hızla ve en uygun koşullarla iş planı geliştiren takım, Helsingborg’da 12 haftalığına küresel startup programı THINK Accelerate’e katılma hakkı kazanacak. Ayrıca Microsoft, Amazon ve IBM’den 270 bin Dolar değerinde işbağlantısı kurma, mentorluk hizmeti alacak.
 
 
ETİKETLER : 1043

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics