Yazarlar Edip Emil Öymen 14 KASIM 2015 / 12:39

540 bin Euro lazım

Almanya’nın iftiharı Alman Demiryolları (Deutsche Bundesbahn-DB) dakikliği, hızı, teknolojisiyle tanınır. Ona şimdi bir rakip geliyor: Locomore.
 
Bu rakip, bir özel sektör tren işletmesi değil. Parasını halktan toplamayı ümit eden bir start-up. Bu sözcük sadece bilişimde işe yeni başlayan şirketler için kullanılıyor, ama şart değil. 240 bin Euro’su hazır, ama hedefi 780 bin Euro için halka “Lütfen 540 bin Euro verir misiniz?” diye soran yeni kurulmuş bir şirket bu. Kitle fonlama sistemiyle parayı şunun için istiyor: Ülkenin başkenti ile ülkenin sol altında kalan önemli şehri Stuttgart arasında sabah ve akşam birer sefer yapacak bir tren.
 
Pardon? Zaten Alman Demiryolu İdaresi’nin, iki şehir arasında seferleri yok mu? Bu hatta trenler 200 km üstünde hız yapmıyor mu? Üstelik bu yıl aynı hatta 280 km hıza erişmedi mi? Yeni tren şirketi bundan fazlasını mı yapacak? Hayır! Daha ucuza yapacak. DB fiyatlarından çok çok daha ucuza. Şirketin sitesinde fiyat seçenekleri var. İki şehrin arası, sabah git akşam gele uygun değil: 630 km. Ama pek ucuza gidip, başka bir gün pek ucuza dönmek mümkün. Kitle fonlamasına katılacak Alman vatandaşlarını bu yenilikçi işin bu “cüzdan” kısmı daha çok ilgilendirecek.
 
Şimdilik sadece bu hatta başlayacak seferlere başka hatlar da eklemeyi düşünüyorlar. Ama henüz, 29 Ekim’de açılan, 29 Ocak’ta kapanacak kitle fonlama aşamasındalar. Parayı toplarlarsa seferler Eylül 2016’da başlayacak. Lokomotif ve vagon kiralayacaklar. Bunlar, kurumsal renk tutuncuya boyanacak. Trene görevliler alınacak. İş çok. Bakalım, müşteri de çok olacak mı?
 
 
ETİKETLER : 1046
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN