Yazarlar Edip Emil Öymen 15 MAYIS 2017 / 08:22

90 dakikada kapınızda...

Lüks ürün markası Gucci ile e-ticaret şirketi Farfetch ortaklığında, yenilikçi bir hizmet dünyanın 10 şehrinde başladı: Farfetch sitesi veya uygulamasından seçeceğiniz bir Gucci ürünü, en geç 90 dakikada adresinizde: Londra. New York. Dubai. Los Angeles. Madrid. Miami. Milano. Paris. Sao Paolo. Tokyo.  
“Dükkandan kapınıza 90 dakika” sloganıyla başlayan bu hızlı hizmet Gucci’den başka markalara da uygulanacak, ama şimdilik sadece Gucci’ye özel.  
Gucci, bu süper hızlı, süper pahalı hizmetini tanıttığı videosunda, süper meşgul süper önemli 3 süper kadının “başına gelenleri” ve Gucci-Farfetch’in buna nasıl bir süper çözüm bulduğunu gösterdi: Bir hanım, bir elinde kahve fincanı, püf püf ofisinde ceptelini boynuna sıkıştırmış konuşurken, diğer elinde dosyalar ve kalemle masasına yürürken, ay bir an dikkatsizlik, kahve şakırt masadaki Gucci çantanın üstüne.. Ama sorun yok. Hanım, bu iş sanki pek olağanmış gibi süper cool, cepteline bir şeyler yazmaya başlıyor... Diğer bir hanım, spor salonundan ter içinde çıkıp duşunu yapıp dolabına gidiyor ki kapısı aralık. Elbise askısı boş. Biri almış götürmüş. Ama sorun yok. Hemen ceptele bir mesaj... Bir diğeri çamaşır yıkamış, kurutma makinasının başında bekliyor. Makineden çıkan giysi küçülmüş. Ama sorun yok. Bir mesaj da ondan... Bu arada kasklı Farfetch kuryeleri Gucci mağazalarına gidip, siparişleri almış, yola çıkmışlar bile. Az sonra hepsi, hanımların kapısında.
Bu çok basit görünen ama yenilikçi uygulama için Farfetch’in kurucusu, CEO’su
José Neves’e göre işin sırrı: “Lüksü yaratmak zaman alır. Ama bu zaman “doğru hesaplanmış” bir zaman olmalıdır. Eğer lüks bir restorana yemeğe gidiyorsanız, masanıza hızla oturmak istersiniz. Artık, orada olduğunuza göre servisin hızlı olmasını beklersiniz. Ama yemeğinizi hızlı yemezsiniz. Bunun nedeni, zaman artık, en üst düzeyde bir lüks. Bu hep böyleydi ama şimdi daha fazla bilincindeyiz.”
Bu hız talebine Airbnb, Uber, Spotify gayet iyi uyuyor. İstediğin an, istediğine o an erişmek. “Geleceğin mağazası” denilen Farfetch (bir İngiliz icadı) “tıkla ve git al” veya 10 şehirde “biz getirelim” sistemini akıl etti. Lüks olmayan giysi ve ürünleri yine 90 dakikada –sadece Londra adreslerine- ileten MatchesFashion.com da yarışta. Alışveriş yapan her müşterisi için off-line cookie uyguluyor. Böylece, müşteride mağazadan tekrar alışverişe heves uyandırıyor.
Türkiye'de e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanlarsa, en fazla sorunu teslimat süresinin uzaması, istenenden farklı veya hasarlı ürün gönderilmesiyle yaşıyor. Hürriyet (31.08.15) bu konuda Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun “İnternetten satış yapan pek çok firmanın 2-3 günde veya aynı gün teslimat yapılacağı vaadinde bulunmasına karşın ürünün gönderilmesinin çok geniş zamana yayıldığı yönünde yoğun şikayetler” aldığını eklemiş. 
ETİKETLER : 1122

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics