Yazarlar Edip Emil Öymen 30 NİSAN 2017 / 06:00

Almana, Meksika reklamı

Berlin’in simgesi Brandenburg Kapısı önünde konuşan genç kız: “Kışlar Berlin’de çok çok soğuktur.” Kız, kalın kalın giyinmiş. Gök, gri bulutlarla dolu... Ekrana, yine sıkı giyimli erkekler geliyor: “Berlin’de yağmur yağar, yağar, yağar.” Yaşlı bir hanım: “Hep soğuktur.” Bir genç kız: “Bulutludur.” Ve şar şar yağan soğuk yağmuru görüyoruz.
Meksika Turizm Kurumu’nun Almanlara yönelik “Meksika’ya gelin” reklamı böyle gri başlıyor. Ve anında, engin bir deniz, masmavi gök, kumlu bir sahil, kıyıya vuran zarif dalgalar: Meksika’dayız.
Almanya, Meksika’nın ulusal içkisi Tekila’yı en çok ithal eden ikinci ülkeymiş. Ama yağmurdan nefret eden birinci ülkeymiş (İngiltere’de 7/24 yağmur yağdığı halde millet aldırmaz). Meksika Turizm Kurumu, Chicago’daki yaratıcı reklamcı Lapiz’le işbirliği yaparak reklamı kurdu: Bir şişe tekila alınız. Ultrasonik nemlendiriciyle şişeyi çalkalayınız. Şişenin ucunu açınca, şişede köpüren tekila, “bulut” halinde dışarıya çıkacak. Bulut, az sonra yoğuşmaya başlayacak ve yağmur damlalarına dönüşecek: Tekila yağmuru!
Size, bardağı “bulut”un altına sokup tekila damlalarının bardağa dolmasını beklemek kalıyor. Mesaj: “Almanya’nın yağmurunu Meksika’nın tekilasıyla unut.”
Meksika Turizm Kurumu, yaratıcılığını Urban Spree adlı Berlin sanat galerisinde sergiledi. Kurum, turizmi yaratıcılık ve yenilikçilikle pazarlıyor. Turizm, ülke (GSYH) ekonomisine % 8.7 katkı sağlıyor. Bu oranla, OECD ülkeleri içinde İspanya ve Yunanistan’dan sonra 3’üncü. Bir çok OECD göstergesinde aşağılarda kalan Meksika, turizm denildiğinde yukarda. OECD ortalamasının 2 kat üstünde...
ABD ise tekilayı en çok ithal eden ülke. Meksika, sadece ABD’e yaptığı ihracattan 2009’da 10.7 milyar dolar kazanmış. İhracat 2019’da 15 milyar dolara çıkacakmış. 
ETİKETLER : 1120

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics