Yazarlar Edip Emil Öymen 30 NİSAN 2017 / 06:00

Almana, Meksika reklamı

Berlin’in simgesi Brandenburg Kapısı önünde konuşan genç kız: “Kışlar Berlin’de çok çok soğuktur.” Kız, kalın kalın giyinmiş. Gök, gri bulutlarla dolu... Ekrana, yine sıkı giyimli erkekler geliyor: “Berlin’de yağmur yağar, yağar, yağar.” Yaşlı bir hanım: “Hep soğuktur.” Bir genç kız: “Bulutludur.” Ve şar şar yağan soğuk yağmuru görüyoruz.
Meksika Turizm Kurumu’nun Almanlara yönelik “Meksika’ya gelin” reklamı böyle gri başlıyor. Ve anında, engin bir deniz, masmavi gök, kumlu bir sahil, kıyıya vuran zarif dalgalar: Meksika’dayız.
Almanya, Meksika’nın ulusal içkisi Tekila’yı en çok ithal eden ikinci ülkeymiş. Ama yağmurdan nefret eden birinci ülkeymiş (İngiltere’de 7/24 yağmur yağdığı halde millet aldırmaz). Meksika Turizm Kurumu, Chicago’daki yaratıcı reklamcı Lapiz’le işbirliği yaparak reklamı kurdu: Bir şişe tekila alınız. Ultrasonik nemlendiriciyle şişeyi çalkalayınız. Şişenin ucunu açınca, şişede köpüren tekila, “bulut” halinde dışarıya çıkacak. Bulut, az sonra yoğuşmaya başlayacak ve yağmur damlalarına dönüşecek: Tekila yağmuru!
Size, bardağı “bulut”un altına sokup tekila damlalarının bardağa dolmasını beklemek kalıyor. Mesaj: “Almanya’nın yağmurunu Meksika’nın tekilasıyla unut.”
Meksika Turizm Kurumu, yaratıcılığını Urban Spree adlı Berlin sanat galerisinde sergiledi. Kurum, turizmi yaratıcılık ve yenilikçilikle pazarlıyor. Turizm, ülke (GSYH) ekonomisine % 8.7 katkı sağlıyor. Bu oranla, OECD ülkeleri içinde İspanya ve Yunanistan’dan sonra 3’üncü. Bir çok OECD göstergesinde aşağılarda kalan Meksika, turizm denildiğinde yukarda. OECD ortalamasının 2 kat üstünde...
ABD ise tekilayı en çok ithal eden ülke. Meksika, sadece ABD’e yaptığı ihracattan 2009’da 10.7 milyar dolar kazanmış. İhracat 2019’da 15 milyar dolara çıkacakmış. 
ETİKETLER : 1120
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN