Yazarlar Edip Emil Öymen 14 EKİM 2017 / 16:29

Amazon’a Paris’te dükkan

Amazon, Paris ve yakın çevresinde dükkan/mağaza açmak için 15 yer arıyor diye yazdı Le Monde. Amazon, Paris’te Amazon Go açmak istiyormuş. Amazon halen, Seattle’daki genel merkezinde kurduğu, otomatik ödeme sistemiyle çalışan Amazon Go adlı süpermarketin verimliliğini ölçüyor. Buradan alışveriş yapmak için bir app indiriyorsunuz. Ondan sonra işe hiç para/kart karışmadan ne istiyorsanız alıp, dükkandan çıkıyorsunuz. App, sizin hesabınızdan, tutarı çekiyor. Amazon, bu süpermarketlerden Paris ve Londra’da da kurmak istiyor. Ama şimdilik Fransız ve İngiliz olası ortaklardan olumlu yanıt alamamış.
Bu soğuk duruşa aldırmayan Amazon, özellikle Fransa’da iki önemli yatırım yaptı. Bizzat Cumhurbaşkanı Macron, Amazon’un Amiens’deki yeni lojistik merkezini gitti açtı. Burası, Paris’in 130 km kuzeyinde önemli bir şehir. Amazon burada sıfırdan, 107 bin metrekarelik bir bina yaptırdı.
Ayrıca, Paris’in 30 km güneyinde Brétigny-sur-Orge’da 142 bin metrekarelik yeni bir deposu daha oldu. Eski bir hava üssünü depoya çevirdi. Amazon’un Fransa’da ayrıca 4 dağıtım merkezi daha var.
Amazon’un istihdam da sağlayan bu yatırımlarına rağmen özellikle Fransız kamuoyundan sempati görmesi zor. İngilizler, "kuzenlik” bağı sayesinde Amazon’a daha yakınlık gösterebilirler. Amazon Go’nun ilk Avrupa mağazası Londra’da açılabilir.
Bu arada, ABD kitapçısı Borders (Londra’da da şubeleri vardı), Amazon’la rekabet edemeyip iflas edip kapanmıştı. Borders’ın NewYork’taki merkez kitapçısının bulunduğu AVM’de geçen Mayıs’ta Amazon, tam da Borders’ın mağazasının olduğu mekanda kendi kitapçısını açtı. Bir kitapçıda alışılmadık çevre tasarımı, ve farklı ödeme sistemiyle... Diğer büyük ABD kitapçısı Barnes&Noble ise Amazon’un Kindle cihazının benzerini (Nook) çıkartarak, rekabete devam ediyor. 
ETİKETLER : 1142

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics