Yazarlar Edip Emil Öymen 03 ARALIK 2016 / 10:21

Berlin – Moskova aktarmasız...

Berlin’den kalkan, Moskova’ya gidecek. Bu okuduğunuz cümleden sonra “Eee?” demekte haklısınız. Trenler sınırlar aşıyor, uzak ülkeleri birleştiriyor. Ne yenilik var bunda? Şu var: Rusya'da kullanılan demiryolu hat genişliği ile Avrupa’daki hat genişliği farklı. Yanyana iki rayın arasındaki uzaklık, Avrupa’da standart. Rusya’daki daha geniş. Bu yüzden, Almanya’dan kalkan bir trenin yolcuları, Rusya sınırında inerdi, Moskova’ya gitmek için Rus hatlarına uygun yapılmış vagonlara binerdi. Bu, “uzun” iş yüzünden iki büyük başkent arasında aktarmasız tren seferi yapılamıyordu. Ama 17 Aralık’ta yapılmaya başlanacak.
Nasıl? Derdimizi ileri teknoloji çözüyor: Avrupa’da geçerli olan 143.5 santim genişliği, vagon tekerleklerine “hemen” ayarlanacak. Aynı vagon, Rusya’da geçerli olan 152 santim geniş hatta gidebilecek. Bu yenilikçi teknolojinin sahibi İspanyol Patentes Talgo şirketi. Vagonların altına, hem Avrupa, hem Rusya hat genişliğine uyacak çifte teker takıldı. Bu teknoloji öncesinde, bir vagonun teker ayarlarını yapmak 1 saat sürüyordu. Uzun bir katarda bu süre, iyice uzun bekleme gerektiriyordu. Şimdi yeni teknolojiyle süre 20 dakikaya iniyor.
Berlin – Moskova arasında 5 ülkeden geçen 3,483 km yolu trenler 25 saatte alıyordu. Yeni sistemle bu süre 20 saat 15 dakikaya iniyor. Yolcular Cumartesi ve Pazar günleri Moskova’dan Berlin’e “hafta sonu” için gelebilecek. Berlin’den Moskova’ya Pazar ve Pazartesi dönecekler.
20 vagonlu trende Birinci Sınıf yolcuları için duş kabinleri, uyuma koltukları yapıldı. Trende ayrıca bir bistro ve restoran vagonu da olacak. Avrupa’da demiryolları, uçağa rakip.
 
ETİKETLER : 1099

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics