Yazarlar Edip Emil Öymen 04 KASIM 2017 / 09:30

Bilimciler Kongre’ye aday

Yandaki görsel: Her “felaket” filminin başlangıcında, sözüne itibar edilmeyen, önemsenmeyen bir bilimci vardır. Ama Hollywood kurallarına göre bilim daima üstün gelir. Filmin ortasından itibaren bilimcinin “meğerse” ne kadar da haklı olduğu anlaşılır.
Senaryoluk bu durum aynen ABD’de geçerli. Trump’ın kararlarıyla bilim kenara itildi. İklim değişikliğinden, büyük Ar-Ge merkezlerinin bütçelerine kadar bir çok bilimsel kurumda hükümetin verdiği bütçeler kısıldı.
Ama orası ABD olduğu için, girişimci ruhu güçlü bir kanser uzmanı kadın bilimcinin (Shaughnessy Naughton) yenilikçi gayretiyle bilimciler 314org adlı bir platform oluşturdular. 314 rakamı, “Pi Sayısı”nın ilk üç hanesi. Gayeleri, Kongre’ye bilimcileri milletvekili, veya eyalet meclisine, veya şehir meclisine üye olarak sokmak. Ama bunun için önce bilimcinin, halen görevde olan bir Demokrat veya Cumhuriyetçi milletvekilinin rakibi olması gerekiyor. 2018’de Temsilciler Meclisi’nde 435 kişi ve Senato’da 33 kişi için seçim yapılacak. ABD’de milletvekilleri sadece 2 yıl için seçiliyor. 2016’da seçilenler 2018’de yeniden aday olabilir. Seçilirse göreve devam eder. İşte 314org, bu yeniden aday olacaklara karşı kendi 14 “bilimci adayını” hizaladı. Halen görevde olan 6 bilimci temsilciyi ise destekliyorlar. 
Adayları arasında Harvard mezunu (Vietnam göçmeni) bir çocuk doktoru, uçak mühendisi,  fizikçi, jeofizikçi, onkolog, kök hücre uzmanı, bilişimde yıldız isimlerden Prof.Dr.Patrick Madden, petrol mühendisi, biyomedikal araştırmacı, dilbilimci, kimyacı var. Bakalım, 2018’de hangisi milletvekili seçilecek?  
 
ETİKETLER : 1145

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics