Yazarlar Edip Emil Öymen 13 MAYIS 2016 / 17:15

Bir haftada 6 bin patent

ABD Patent Kurumu (USPTO), “sadece” geçen 18-24 Nisan haftasında 6,774 patent onayladı. 2014’te onayladığı patent sayısı 326,033 oldu. 
Türkiye ile karşılaştırma yapmak, hem sayılar hem patentlerin niteliği açısından elma ile armut kadar farklı olur. Türk Patent Enstitüsü (TPE), 2015’te toplam 10,100 patenti tescil etti. Bunların 8,370’i Türkiye’de çalışan yabancı şirketlere aitti. Gerçek şu ki, yalnızca patent sayısı patentin önemini anlamaya asla yetmez. Patentin “ne için” alındığı, “ne işe” yaradığı, sayıdan daha önemli. Böyle bir bilgiye ülkemizde, sadece patent işleriyle meşgul uzmanlar, ilgilenen bilimciler erişebilir. Oysa TPE, her ay, verdiği patentleri yayınlayabilir. Patent, kamuya açık bilgidir. Gizli ve saklı olamaz. Böylece TPE, aynı zamanda, ülkemizin Sanayi 4.0 yönündeki gayretlerine de katkı yapmış olur. ABD’de alınan patentleri “haber” yapıp, dünyaya duyuran uzman siteler var. Zaten USPTO, başvuruları, tescilleri kendi sitesinde yayınlıyor: Açık bilim, açık veri. Orada her hafta ortalama 6 bin “yenilikçi” patent okuyabilirsiniz. Yüksekten de yüksek, çok acaip yüksek teknoloji patentlerini.
26 Nisan’da ise Apple, 36 patent birden aldı. Bunlardan biri, cam bir yüzeye dokunmadan, sadece parmağı yaklaştırarak emir-komuta düzeni çalıştırmayı sağlıyor. Yani, ceptelin yüzeyine parmağı dokundurmak –bir gün gelecek- tarih olacak. Ekrana dokunmak gerekmeyecek. Ve elbette bir gün, emri sadece düşünerek cihazı yönlendireceğiz. Ama henüz bunun Ar-Ge’si sürüyor. Patenti yakında çıkar. Cihazı daha sonra çıkar.
Samsung’un, Güney Kore’deki patent başvurusu, yüksekten öte, gayet fazla yüksek teknolojik bir tasarım için: Göze takılacak bir lens, retinaya doğrudan projeksiyon yapabilecek. Bu lenste gömülü kamera, anten ve sensörler, gözü “tanımlı” bir şekilde kırpmayla çalışıyor. Nanoteknoloji ve kuantum bilişim alanında varılan aşamaya bir örnek bu sadece. Sanal (VR) veya artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarını, bu lensle yapmak daha kolaylaşacak. Çünkü bir bu uygulamalar için kafaya acaip bir kask takmaya gerek kalmayacak.
Sony de benzer bir akıllı lens için ABD’de 7 Nisan’da patent başvurusu yaptı. Bu lens, kamera olacak. Göz kırpmanın “operasyonel olarak tanımlanmış” bir şekliyle, gözün gördüğünü fotoğraf ve video olarak çekecek. Hatta görüntüyü yaklaştırmak uzaklaştırmak (zoom) bile mümkün olacak.
Sanayi 4.0 böyle patentlerle yürüyecek. Bizde de Sanayi 4.0 için heves ve heyecan büyük. Ancak bu duygularımızda gerçeklerden uzaklaşmamak, sorunlarımızı “kabullenmek” zorundayız: Türkiye’nin; ABD, AB ve Japonya’dan aldığı üçlü patent (triadic) sayısı 2013’te 42. Karşılaştırma için: ABD’nin 14,606 (OECD Factbook 2015-16, Tablo 138). 
ETİKETLER : 1072 Samsung Sony

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics