Yazarlar Edip Emil Öymen 30 EKİM 2016 / 06:20

Biyoteknolojik tasarımcı Orkan

ABD’deki üniversitelerde parlayan yıldızlarımızdan Orkan Telhan: Bilkent’ten New York Devlet Üniversitesi’ne (SUNY), MIT Mimarlık’a, şimdi de University of Pennsylvania’da Gelişmekte Olan Tasarım Uygulamaları Bölümü hocalığına...
İKSV Tasarım Bienali’nde StudyoX’teki bu en en en yenilikçi sunumun kahramanı, ne yaptığını kendisi anlatsın:
“Mikrobiyal Tasarım Stüdyosu, genetiği değiştirilmiş organizma tasarlamak, üretmek ve test etmeye yarayan düşük maliyetli, ağa bağlı ve otomatik olarak çalışan, tezgah üstü bir biyoüretim makinesi... Bienalde her gün genetiği değiştirilmiş farklı bir maya ile Türk Simiti yapılacak. Bu 30 Günlük Simit Diyeti, yaşamı içerden tasarlayarak kontrol etme arzusu ve gerçeğine getirilmiş bir yorum.”
 
“Yeni nesil bir tasarım platformu olan Mikrobiyal Tasarım Stüdyosu mikrobiyal organizmaların tasarlanabilirliğini keşfe çıkıyor. Tasarımcıların maya ve bakterilere yeni DNA’lar katmasına, farklı organizma türlerini bir araya getirerek sentetik ekolojiler yaratmasına ve bunları çeşitli koşullarda geliştirerek gıda, mimari, moda ve ürün tasarımı gibi alanlarda kullanılabilecek yeni biyoürünler meydana getirmesine olanak sağlıyor... Binenal için bu platformdan yararlandık ve Türkiye simitlerini temel alan özel bir beslenme programı tasarladık. İstanbul’daki çeşitli kaynaklardan edinilen farklı tür yabani mayaları vitamin, aroma ve koku oluşturabilen standart laboratuvar kültürleriyle karıştırdık. Mikrobiyal Simit Diyeti her gün benzersiz bir simit sunuyor ve mikrobiyal bağırsak florasını farklı bir şekilde algılayarak, yalnızca kilo kontrolü için değil, içimizdeki kültürü çeşitlendirmek üzere değerlendirmeyi öneriyor.”
ETİKETLER : 1094
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN