Yazarlar Edip Emil Öymen 16 NİSAN 2016 / 08:30

Buluta çıkan KOBİ % 3.7

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Microsoft için 12 ilde 400 KOBİ’yle yaptığı “bulut bilişim kullanım” anketi:
 
SORU: Firmanızda bulut bilişim teknolojileri kullanıyor musunuz?
% 3.7: Evet
% 47.6: Kullanmıyoruz ama web sayfamız veya sosyal medya hesabımız veya mobil uygulamamız var
% 48.6: Kullanmıyoruz, web sayfamız yok. Sosyal medya hesabımız yok. Mobil web sayfamız yok. Mobil uygulamamız yok.
TEPAV Yöneticisi iktisatçı Prof. Güven Sak’ın yorumu: “Şirketlerimizin ancak yüzde 4’ü buluta çıkabiliyor. Bu ne demek? Şirketlerimiz daha Sanayi 3.0’a gelememiş demek. Sanayi 3.0’a geçememiş şirketlerle Sanayi 4.0 diye bir hedef olabilir mi? Olamaz. Henüz üçüncü sanayi devriminin getirdiği imkânlarla verimliliğini artırmayı düşünmemiş şirketlerle dördüncü sanayi devrimine geçilebilir mi? Bir yerden başlayacaksak “önce bütün KOBİ’ler buluta”dan başlayalım derim ben.” (Dünya, 28.03.16) 
Güven Sak ayrıca şunu sormuş: KOBİ’ler ihracat yapmaya nasıl başlar? (11.04.16)
Uzun yanıtından bir kesit: “Türkiye’de bizim problemimiz hala yeni sanayi devriminin farkında değilmiş gibi yapmamızdan kaynaklanmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmelerin neleri değiştirdiğinden haberdar olmamak... KOBİ’lerin dijitalleşmesi, yeni şirketlerle yeni pazarlara yeni ürünler satabilmesi için olmazsa olmaz bir ön şarttır... (Bu da yeterli değildir) Türkiye’nin karayolu ağı 1.1 milyon km iken fiber optik ağı 240 bin km’dir. Bilenler, Kore’de km2 başına 6 km fiber optik kablo döşenirken, Türkiye’de 300 metrelik kablo olduğuna vurgu yapıyor... KOBİ’ler artan biçimde dijitalleştikçe bu altyapı bize yetmeyecektir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics