Yazarlar Edip Emil Öymen 26 MART 2017 / 12:20

Ciddi medya Trump’a karşı

Yalan-dolan, gerçek-sahte iddiaları ve karşı-iddiaları, gündelik yaşamın kabus gibi bir parçası oldu. Trump’ın, kendi hoşuna gitmeyen, veya sadece “öyle istediği için” suçladığı haberlere hemen “sahte” demesi ve bunu sürdürmesi, ciddi ve saygın medya kurumlarında sorun yaratıyor. New York Times’ın “Gerçek nedir?” ve Washington Post’un “Demokrasi karanlıkta ölür” kampanyalarından sonra şimdi de Wall Street Journal (WSJ) bu konuda yenilikçi bir tutum takınmaya karar verdi: Gerçek araştırmacı gazetecilik örneklerini animasyon haline getirdi. Ve yayınlamaya başladı. “Haber, gerçekleri ortaya çıkartmak içindir. Gerçek haber ise büyük çaba, cesaret, dirayet, tutarlılık gerektirir.”
 
WSJ, Silikon Vadisi’nde önemli bir sağlık teknolojisi şirketi Theranos’la ilgili bir skandalı ortaya çıkartan muhabiri John Carreyrou’nun, konuyu nasıl araştırdığını 1:47 dakikalık bir animasyona sığdırdı. Şirketin gizlilik sözleşmeleri yüzünden eski çalışanlar açıklama yapamazken, zaman içinde doktorlar, hastalar birer ikişer bilgi aktarmaya başlamış. Şirket, WSJ aleyhinde dava açmakla tehdit ettiği halde, buldukları kanıtlara güvenen editörler, Theranos’un “göründüğü gibi olmadığını” yayınlamış. Arkasından, bakanlıklar ve savcılık da devreye girmiş.
 
Bir başka WSJ muhabiri Dana Mattioli ise süper trilyoner Warren Buffett’in şirketi Berkshire Hathaway’in bir başka şirketi 37 milyar dolara satın alacağını öğreniyor. Tam da bir Cuma öğleden sonra, en yakın arkadaşının düğününde nedime olmaya, şehir dışına giderken. Buffett, elbette bu anlaşmayı Cuma akşamına bırakmış ki, Pazartesi açıklansın. Ama “acar muhabir” kaynaklarının altından giriyor üstünden çıkıyor, tam da düğün kargaşası ortasında haberini doğrulatıyor. Haber, Cumartesi günü WSJ blog’unda yayınlanıyor. Pazartesi, gazetenin ön sayfasından.
 
WSJ, önümüzdeki haftalarda bu tür 5 animasyon video daha yayınlayacak. Trump’ın başkanlığından bu yana WSJ’nin abone sayısı artmış. Şu sırada 2.1 milyon abonesi var. Bunun yarısı dijital üyelik.
 
ABD’nin haftalık liberal kültür-sanat-fikir dergisi New Yorker ise son sayısının logosunu Rusça bastı: Trump-Putin ilişkisinin Kongre Komisyonu tarafından soruşturulmaya başlanması dolayısıyla. Putin, gayet ilgisiz ve soğuk bir ifadeyle, elindeki büyüteçle, uçuşan “bir böceğe” bakıyor.
 
New Yorker’ın aylık tekil ziyaretçisi 15.6 milyon. Halen 1.1 milyon abonesi var (baskı, dijital).
 
Bu yıl 160’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan liberal haftalık siyasi fikir dergisi Atlantic,
Trump’ın “olaylarını” veri gazeteciliğiyle inceliyor. Bazılarını video olarak sitesinde sunuyor. 17 Mart’ta yayınladığı 4 dakikalık videoda Trump’ın çıkar çatışmaları bağlamında İstanbul’daki Trump Towers binasına da atıf vardı. Atlantic’in Ocak’ta sitesini 37.2 milyon tekil ziyaretçi tıklamış.
 
 
ETİKETLER : 1115

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics