Yazarlar Edip Emil Öymen 30 EYLÜL 2017 / 12:45

Çok haklı bir konuşma daha

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu’nun Mimar ve Mühendisler Grubu Ar-Ge İnovasyon Zirvesi 6-7 Eylül 2017 konuşmasından alıntılar (https://youtu.be/EN2u8A2ats0):
 
“İlk 200 üniversite içinde ABD’den 63, İngiltere’den 34, Almanya’dan 20 üniversite var. Türkiye ve Müslüman ülkelerden üniversite yok... Siz, bilimi en öne çıkartmazsanız, bilimin gelişeceği üniversite sistemine sahip olmazsanız en güçlü ekonomiye de sahip olamıyorsunuz. Sadece üç beş tane insanın gayretiyle arızi olarak faydalar sağlayabiliyorsunuz. Yani çölde menekşe büyütmeye çalışmak gibi. O çöl sıcağı maalesef eziyor bir şeyler yapmaya çalışanları (..) Sistemin, bir şey yapmaya çalışanı öz evladı gibi kucaklayıp alnından öpmesi lazım.”
 
“Ar-Ge’ye 20 milyar Lira harcıyoruz. İstersen 80 milyar harcayalım. Bu sistemle hiç bir kayda değer netice elde edemeyiz. Bu, kangren olmuş, böyle birbirine karışmış ipliklerle bunu çözmek mümkün değil. Bunun getirdiği şey şu: Hiyeraşik bir yapı yok. Siyasi iradenin bilim teknoloji politikalarını belirleyeceği bir mekanizması yok. Kurumlar arası görev paylaşımı, koordinasyon yok. Araştırma ve geliştirmeye harcanan kamu kaynaklarının sonuçta ekonomik faydaya dönüşmesini sağlayacak mekanizmalar yok. Verimsizlik, mükerrerlik, denetimsizlik var. Bilim tamamen ihmal edilmiş, sadece ürün geliştirmeye ağırlık verilmiş... Sonuç: Yetersiz başarı. Kaynak israfı. Refah eksikliği. İşsizlik. Savunma ve kritik teknolojilerde dışa bağımlılık.” (43:39)
 
 
 
ETİKETLER : 1140
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN