Yazarlar Edip Emil Öymen 09 OCAK 2016 / 04:19

Çoraptan TV kumandası

ABD’de TV dizileri ve sinema filmlerini abonelikle izlettiren Netflix sitesinin yeni hizmeti: IoT çoraplarımız sayesinde TV karşısında uyuklarsanız, izlediğiniz şeyi durduracağız ki, uyandığınızda bıraktığınız yerden devam edebilin.
 
Bu hizmet için bir çorap ürettik. İçinde, bir çip var. Ayak hareketlerinizden bu çip, sizin uyanık mı uykuda mı olduğunuzu “anlıyor.” Bu bilgiyi televizyon kumandasına gönderiyor. TV, uykunuza saygıdan, gösteriyi orada durduruyor. Ama siz, uyanıp da “harekete” geçince, gösteri durduğu yerden yeniden başlıyor.
 
İşte mükemmel bir “şeylerin interneti” uygulaması. Çipli çorap, sizin uykuya dalacağınızı da anlıyor. TV ekranında bir ışık yanıp sönüyor. Siz uyarıyı görüp toparlanınca seyirlik sürüyor. Ama kendinize gelemezseniz, yukarda anlattıklarım oluyor.
 
IoT konusu 2016’nın ana konusu olacak. Uygulamalar akla gelmeyecek türden. Örneğin:
 
Ana karnında büyüyen ve doğmayı bekleyen fetüs, 16 haftalıktan itibaren ses duymaya başlarmış. Fetüsünü güzel sanatlara, kaliteli sanat müziğine daha doğmadan hazırlamak isteyen anne adayları için bulunmaz bir IoT uygulaması daha sırada: Efendim, anne adayımız tıpkı bir tampon gibi tasarlanmış bir cihazı malum şekilde takıyor. Bu, bir iPod aslında. Adı da zaten Babypod. İşte bu cihaz, fetüsün, müziği daha “rahat” duymasını sağlıyor. Malumunuz, ileri bilgi toplumlarında, fetüse bir kültür hizmeti olarak karın üzerine gelecek şekilde takılan müzik düzenekleri var. Fetüs, bu sayede müzikle daha doğmadan tanışıyor. Ama, anne karnından, dışarlardan gelen ses ile bizzat kulağının dibinden gelen ses aynı mı? Asla aynı değil. O halde Babypod, bir diğer mükemmel IoT cihazı olarak malum yerde yerini alacaktır. (Bu ilginç uygulamanın kaynağı Barcelona’da Marquès adlı hamilelik kliniği).  
 
ETİKETLER : 1054
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN