Yazarlar Edip Emil Öymen 16 OCAK 2016 / 13:49

David Bowie neden önemliydi?

69’uncu doğum günü 8 Ocak’tı. 25’inci albümü o gün piyasaya çıktı. İki gün sonra Pazar öldü. Kanserdi.
 
David Bowie’nin 1970’lerdeki yaratıcı yenilikçiliğine kadar pop müzik, bir sahnede şarkı söylemekten ibaretti. Hatta o kadar ki Fransız sanatçılar, hareket bile etmezdi. Mikrofonun önünde sabit dururlardı. Hareket, Rolling Stones’la başladı. David Bowie, bugün “normal” saydığımız ve Lady Gaga’ya kadar uzanan bütün pop müzik gösterisini ilk kez büyük sahnede tiyatro-opera-dans-mim şeklinde sunan yıldız oldu. 1972-73’te “icat ettiği” Ziggy Stardust karakteri, o güne kadar pop müzikte görülmemiş bir yenilikti.
 
Batı Dünyası’nda 1970’lerde yaygınlaşan renkli televizyonun da sağladığı görsellikle Ziggy, evlere kadar girdi. Türkiye’de tek kanallı siyah-beyaz tv dönemiydi. David Bowie’nin yaratıcılığını dönemin Türk gençliği izleyemedi. Besteci, yazar, icracı, kültür ikonu, tabu yıkıcı, androjen, Japon Kabuki tiyatrosundan esinlenen, teknolojinin imkanlarını çok önceden gören, başarılı bir iş adamı ve engin yaratıcı bir sanatçı olarak 40 yıl kendisini sürekli olarak yeniledi. Bu anlamda bir Mr İnovasyon’du. New York’ta dramatik tiyatro yaptı. Paris’te Brian Eno ve Berlin’de dönemin deneysel müzikçileriyle çalıştı. Sağ gözü mavi, sol gözü yeşildi. Solaktı. Dünyaya düşmüş bir uzaylı gibiydi. 2007’de aniden sahneden çekildi. Bir daha müzik yapmadı. 
 
ETİKETLER : 1055 David Bowie

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN