Yazarlar Edip Emil Öymen 11 EYLÜL 2016 / 09:24

Dijital uçurumlar biter mi?

ABD’deki dijital uçurum hakkında Brookings Institute Başkan Yardımcısı Prof. Darrell West uyarıda bulundu. Enstitü’nün blog’undaki yazısında ana fikir olarak şunu dedi: “Kırsal ve kentsel Amerika, genişbanta erişimde bölünmüş durumda. Kırsal kesimde eğitim, e-devlet hizmetlerine ulaşım başta olmak üzere yetersiz bant yüzünden hizmet alımı geridedir. Kırsal kesimin erişim hızı arttırılamadığı sürece ABD, dijital bakımdan bölünmüş kalacaktır.” (18.07.16)
Prof. West’in bu “herkesin bildiği” duruma dair görüşü, ABD Federal İletişim Komisyonu’nun son raporuna dayanıyor.
FCC, ABD’de “genişbant” tanımını 2015’te değiştirdi, bant genişliğine zam yaptı. Buna göre, indirme hızında 4 Mb, artık genişbant değil: Yeni hız saniyede 25 Mb. Yükleme hızında sınır 1 Mb’den 3 Mb’e çıktı. Bu yeni tanımlarla ABD ve dünyada kaç yüz milyonlarca internet kullanıcısı, aniden, “dar bant” kullanıcısı oluverdi. Bant fakiri oldu.
FCC’nin 109 sayfalık Genişbant Raporu, bu yeni duruma göre “sabit fiber” erişimine göre bir ABD tablosu çiziyor:
*Kentsel nüfusun % 10’u sabit fiberle 25 Mb/3 Mb sınırının altında internet kullanıyor = 34 milyon. Raporda bu veri için “Kanada nüfusu kadar” denilmiş. 
*Kırsal kesimde yaşayanların % 39’u 25 Mb/3 Mb sınırının altında = 23 milyon. Kentsel ve kırsal toplam etti % 49 = 57 milyon.
*Nüfusun % 6’sı 10 Mb/1 Mb sınırının altında = 20 milyon.
*Nüfusun % 5’i 4 Mb/1 Mb sınırı altında erişim sağlıyor = 16 milyon.
Sabit fiberin yanı sıra uydu üzerinden internet erişim rakamları daha yüksek.
Ayrıca, ABD Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi Kurumu (NTIA) 2014 verilerini açıkladı. Buna göre, siyahların internet kullanım oranı kentlerde % 69, kırsalda % 59. Beyazlar ise kentte % 80, kırsalda % 70. ABD’de kır-kent ve siyah-beyaz dijital uçurumu sürüyor. 
ETİKETLER : 1088

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics