Yazarlar Edip Emil Öymen 09 NİSAN 2017 / 05:45

Dolmuşu “keşfettiler”

Uber’in benzeri Lyft, Chicago ve San Fransisco’da dolmuşçuluğa başlıyor. Adı: Shuttle. Bu kadar jenerik bir isim yerine, daha yaratıcı bir isim bulabilirlerdi. Örneğin: Dolmush. Çünkü tanımladıkları hizmet, aynen bizim dolmuş: Tanımlı bir güzergahı kullanan müşterileri bir araca doldurup, yol boyunca inenin yerine yenisini alarak güzergahı tamamlamak.
Twitter’da yorum yapan Amerikalılar, “İyi ama, bu bir otobüs” dediler. Bir bakıma haklılar. Dolmuş kavramının olmadığı bir kültürde, ona en yakın kavram, otobüs.  Twitter’da Washington DC’den yazan Friedman, “Silikon Vadisi’nin, Türk dolmuş sistemi benzerine girişim sermayesi akıtması şaşılacak şey” diye yazdı. İzmir’den Ian Collins, “Burada gerçekten işleyen sistem, dolmuştur” dedi. San Fransisco’dan Isobel Carr, “Otobüs değil. İstanbul’daki dolmuş bu. Müthiş bir şeydir” dedi. Yabancılara Türkiye’yi tanıtan bilgiler atan HowInTurkey’de ise “Dolmuşa nasıl bineceğinizi öğrenmelisiniz” başlığı altında dolmuş/minibüs anlatıldı.
Bizim emektar dolmuştan iki farkı var: Bu shuttle için ceptelde bir uygulamayla “yer ayırtmak gerekiyor.” Eh, bu da paylaşım ekonomisinin “yeni iş modeli” diye göklere çıkartılır muhakkak. Ve bir de, “sağda ineyim” denilemeyecek. Belli duruş noktalarında indi bindi... Hmmm... otobüse benziyor gerçekten! Ama galiba Lyft Shuttle’da ayakta yolcu olmayacak? 
 
 
ETİKETLER : 1117

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN