Yazarlar Edip Emil Öymen 06 ŞUBAT 2016 / 23:50

Donald Rumsfeld’den app

Kimden, kimden? Oğul Bush döneminin neo-con savunma bakanı Donald Rumsfeld? Evet, ta kendisi. 83 yaşındaki Rumsfeld, bizde soliter olarak bilinen tek kişilik, veya iki kişiyle de oynanabilen iskambil sıralama oyununu iPad için uygulamaya dönüştürdü. Üstelik, bu oyun, İkinci Dünya Savaşı’nı İngiltere’ye kazandıran efsane başbakan Winston Churchill’in geliştirdiği “daha karmaşık” versiyonu. Bu nedenle Churchill’s Solitaire olarak biliniyor. Bu versiyonda bir değil, iki set kart var: Yani 104 tane. Bunları sıraya sokmak için strateji geliştirmek gerekiyor. Kafadan sallayarak sıralamak mümkün değil.
Rumsfeld, Churchill’in, berbat savaş günlerinde dahi stres atmak için kendi kendine oynadığı bu “kafa boşaltma” oyununu, 1970’lerde Avrupa’da NATO’da görevliyken Belçikalı bir diplomattan öğrenmiş. Normal soliterden çok daha zor olan oyunu sevmiş, hayatı boyunca oynamış. Şimdi de iPad app olarak geliştirmiş. Oyunun ilk basamakları bedava. Ama karmaşıklaştıkça, devam etmek için ödeme gerekiyor. Ödenen her kuruş, Amerikan ordusunun gazilerine ve gazi ailelerine yardım bağışı oluyor.
Rumsfeld, Oğul Bush döneminde 2001’den itibaren başlayan Afganistan, Irak savaşları ve sonrasında gelişen şimdiki facia ötesi durumun “mimarı” sayılıyor. Ancak, oyununu tv kanallarında, sohbet programlarında komiklik yaparak anlatırken ve kahkahalar atarken Oğul Bush döneminin rezaletleri akla gelmiyor. Çünkü ekranda beyaz saçlı, sevimli, çağdaş, ve işe yarar bir app geliştirmiş 83 yaşında tonton bir dede var. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics