Yazarlar Edip Emil Öymen 06 OCAK 2018 / 12:58

Edward Snowden app yazdı

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) yazışmalarını, 2013’te dünyaya sızdırdığından beri Rusya’da siyasi sığınmacı olarak yaşayan Edward Snowden, ceptel/laptopları daha güvenli hale getirecek bir uygulama geliştirdi. Snowden bu konudaki açıklamasını tam da Noel arefesine (24 Aralık) denk gelecek şekilde adeta bir Noel Armağanı olarak dünyaya sundu. “Sığınılan Yer” (Haven) adını verdiği uygulama, bir ceptele fiziki müdahale olduğu takdirde bunu kaydediyor, telefonun sahibine şifreli web iletimiyle (örneğin Thor) bildiriyor. Snowden geçen yıl da ceptelin “başkası” tarafından dinlendiğini, sahibine bildiren bir ceptel kabı üretmişti.
 
Snowden’in yeni uygulaması şimdilik Android’ler için ve deneme (beta) döneminde. Gelişkin telefonlarda bulunan kamera, ışık duyargası, mikrofon, ciroskop (eğim ve ivme ölçme) bu uygulamayla birlikte çalışıyor. Ve fiziksel müdahaleyi saptıyor. Böyle bir şeyin bugüne kadar ceptel üreticileri tarafından düşünülmemiş olması, veya bir girişimcinin bunu geliştirmemiş olması pek tuhaf. Uygulama açık kodlu olduğu için dünyanın aklına da açılmış durumda. Belki bunu odalara, evlere, binalara da bir tür güvenilk uygulaması olarak uyarlamak mümkün olacaktır?
 
Snowden, bu konuda hazırladığı videoda Haven’i tanıtırken şunları da söylüyor: “Biz bunu araştırmacı gazeteciler, insan hakları savunucuları, kaçırılma olasılığı yüksek kişileri düşünerek hazırladık. Bir tür ‘sürü korunması’ sağladık.”
 
Sürü korunması derken kast ettiği, hayvan sürülerinin tehdit karşısında kümelenerek, tehdidi savuşturma çabasına benzetme. Yani, ne kadar çok kişi Haven kullanırsa, tehdit o kadar zorlaşacak, çünkü kötücüller, kimde Haven var bilemeyecek.
 
İşin ironik yanı şu ki, Snowden’ın uygulaması, tam da Steven Spielberg’in Oscar adaylığı kesin filmi “The Post”un ABD’de vizyona çıktığı zamana rastladı. Tom Hanks ve Meryl Streep’in başrolde olduğu film, 1971’de Pentagon yazışmalarını kamuoyuna sızdıran Daniel Ellsberg’in (tıpkı Snowden gibi) yarattığı kargaşayı Washington Post gazetesinin nasıl verdiğiyle ilgili bir “klasik gazetecilik” filmi. Bazı  yorumlara göre Ellsberg bir kahramansa, Snowden de öyle sayılmalı. 
 
 
ETİKETLER : 1154 Edward Snowden

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics