Yazarlar Edip Emil Öymen 26 KASIM 2016 / 15:50

Facebook’tan Almanca savunma

Yalan dolan haberlere “Biz herkesin görüşünü iletmek isteriz, taraf tutmuyoruz” diyerek kapılarını açtıktan sonra Facebook’a dünya çapında itiraz yükseldi. Zuckerberg, mırın kırın, eveleme geveleme, “sahteciliğe ve partizanlığa karşı” bazı önlemler açıkladı. Ama bu prestij kaybına karşı, bir reklam kampanyası da başlattılar. Almanya’da “Facebook’u kendi Facebook’unuz yapın” sloganıyla, Facebook’ta çok kaliteli haber kaynaklarına ulaşma imkanı da olduğu vurgulanıyor.
 
Ama bunu, seyircinin kafasına dan dan vurarak yapmıyorlar. Tam tersine, reklam filminde, “Facebook hayatıma ne kattı? Hiç!” diyen, “Hep anlamsız salak sulak haberler var” diyen olumsuz görüşler sıralanıyor. “Hiç tanımadığım manyaklardan bana mesaj geliyor. Bundan nasıl kurtulacağım?” diye soranlar var. “Ne yediğini, ne yaptığını, nasıl yattığını anlatanlar var. Bu anlamsız şeyleri görmek zorunda mıyız?” diye şikayet eden var. Bütün bu mesajları kullanıcılar, selfie ile çekmiş (bazı istisnalarla). Görüntüler organik ve üzerinde oynanmamış.
 
Facebook’un reklamcısı Wieden & Kennedy Amsterdam, bütün bu olumsuzluktan, olumlu bir mesaj çıkarttı: Sadece 30 saniye süren filmin sonunda, Facebook’un sanata kültüre ulaşmada nasıl bir giriş kapısı olduğu hatırlatılıyor. Almanya’nın tapınak düzeyindeki kültür ve sanat kurumlarının isimleri ekrana çıkıyor. Facebook’un konuya ilişkin açıklamasında şöyle denildi:  “Bizim kurum kültürümüz inovasyona dayanır. Değişimi, bizim platformumuzu kullananların görüşlerini dinleyip onlardan bir şeyler öğrenerek sağlayabiliriz. Dile getirilen sorunlara karşı daha saydam davranarak, kullanıcının fikirlerini ciddiye almaktayız.” 
ETİKETLER : 1098
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN