Yazarlar Edip Emil Öymen 09 KASIM 2015 / 06:00

FATİH Projesi’nde içerik

MEB Nabi Avcı 10 ay önce: “FATİH Projesi sadece bir donanım projesi değildir, aynı zamanda bir içerik projesidir ve yakın zamanda inşallah açıklamasını da yapacağız.” (Bilim Okulu açılışı. 17.01.2015)
Bakan Avcı, 10 ay sonra: “"Bütün eğitim sistemimizi derinden etkileyen  sessiz devrim işte burada, sınıflarda gerçekleşiyor." (07.10.15, Yeni EBA Tanıtım Programı, Eskişehir)
Aynı gün, FATİH’in içeriğini sağlayan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) yenilikleri hakkında YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş’ten alıntı:
“Biz, bir araçtan bahsediyoruz. Bu aracın asıl görevi, bir içeriği ilgililere ulaştırmak. Dolayısıyla asıl olan içeriktir... İçeriğin merkezi EBA portal. Her öğretmen, kendi kullanıcı kimliğiyle kişiselleştirilmiş olarak kullanmaya başlayacak. Öğretmenlerimize EBA market uygulamaları, market içerikleri, içerik portallarına erişim, mail hesabı, içerik geliştirme stüdyolarına erişim. FATİH Projesi kapsamında her öğretmenin kendine ait olan 10 GB bir bulut hesabı var. Öğretmen sayısının 1 milyona yaklaştığını göz önünde bulundurursanız, bunun ne kadar büyük bir kapasite olduğunu görebileceksiniz. Yeni EBA ile öğrencilerimize de 1 GB bir bulut hesabı açtık. Zaman içinde bunu da artıracağız.”
“Öğrencilerimiz için ne veriyoruz; EBA portal, EBA market, bulut hesabı, kimlik yönetim sistemi, öğrenim yönetim sistemi, ödev paylaşımı, bireysel öğrenim materyalleri, öğrenciye özgü kendi beğendiklerini aldıkları bir kütüphanesi tabiri caizse ve tablet bilgisayar. FATİH Projesiyle ilgili proje planında 120'den fazla alt bileşen var.”
“Geçen yıl ve bu yıl 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti dağıtıldı. 2016 yılından itibaren ise planlamamız, yılda 2 milyon 650 bin tablet bilgisayar setini öğrencilerimize ulaştırmak.”
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics