Yazarlar Edip Emil Öymen 27 MART 2016 / 09:13

Gemi yolcusuna özel ada

Turizmde yenilikçilik, bir seyahat şirketine ada satın aldırdı. MSC Cruises, Atlantik’in Bahama Bölgesinde bir adayı, kendi yolcuları için özel ada olarak inşa edecek. Kasım 2017’de turizme açmayı planlıyor.
Ilıman iklim deniz turizminin ana merkezi Karayib Adaları – Bahama’da 38 hektarlık ada eskiden inşaat kumu çıkartılan sıradan bir yermiş. Şimdi ise seyahat şirketi, Bahama Hükümeti ve çevrecilerle ortaklaşa bir proje geliştirerek burayı dünya turizmine açacak.  
MSC bu iş için 200 milyon USD yatırıyor: 6 plaj (“yeni Türkçe” ile söylersek: beach). 2 bin kişilik amfitiyatro. Çok sayıda su sporları noktaları. Yürüme ve koşma yolları. Bir “tipik” Bahama Köyü benzetmesi. Ve tabii, kocaman gemilerin yanaşacağı fenni rıhtım tesisleri.
Bütün proje çevreye uyumlu, Bahama “kültürüne” dost ve denizleri korumaya özen gösteren bütüncül bir yapıda oluşacak. Kum çıkartıldığı için her halde çoraklaşan adaya Karayib Bölgesine özgü 80 ağaç dikilecek. Ve dahi çiçekler, çalılar, yeşillikler. 
Bahama Adaları, Florida’nın güneyinde Miami’in doğusundaki 700 ada, 2,300 yassı adadan oluşuyor. Tropik iklimi sayesinde yaz-kış sürekli zengin turist çeken bir bölge. MSC’nin adası, Miami’ye yakın Bimini adası yakınında. Ulaşımı kolay olacak.
Turizm, bu bölgenin her şeyi ve tek şeyi. Başbakan Perry Christie, sadece turizmden sağlanan gelirin, Bahama GSYH’sinin % 2.9’unu oluşturduğunu, önümüzdeki 10 yıl süreyle bu oranın her yıl % 3.3 üzerinde seyredeceğini söyledi. Bir siyasetçi olarak elbette söylemediği şey ise, Küba’nın yöredeki en heyecan verici yeni turizm adresi olarak sahneye çıkmaya hazırlanması. Hele Obama oraya bir gitsin...  
ETİKETLER : 1065

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics