Yazarlar Edip Emil Öymen 23 TEMMUZ 2016 / 07:20

İç savaş turizmi

İspanya’da Zaragoza kentinin 40 km güneybatısındaki Belchite kasabası, bütünüyle yıkıntı halinde duruyor. Burası, İspanya İç Savaşı sırasında isyancı faşistler (General Franko kuvvetleri) ile hükümet kuvvetleri (Cumhuriyetçiler) arasında çekişme noktası oldu. Ama sonuçta isyancılar, bütün İspanya’da egemenlik ilan ettikleri gibi, burayı da aldılar. General Franko, harabeye dönen kasabanın imarına izin vermedi. İç Savaş’ın bir ibret abidesi olarak kalmasını istedi. Yeni Belchite, oraya yakın bir yerde inşa edildi. Esas Belchite yıkıntı olarak bırakıldı.  
Bu yıl, İspanya İç Savaşı’nın 80’inci yıldönümü. 17 Temmuz 1936’da sol eğilimli yeni hükümeti tanımadığını ilan eden faşist General Franko kuvvetlerinin isyanıyla başlayan savaş, en az 500 bin ölü, ve en az 500 bin mülteciye neden olduktan sonra 1 Nisan 1939’da Franko’nun galibiyetiyle sona erdi. Franko, 36 yıl ülkeyi tek başına yönettikten sonra 1975’te öldü. İspanya, hızla demokrasiye döndü. 10 yıl içinde AB üyesi oldu.
Bu yıl İspanyollar, ülke tarihinin bu çok trajik ve halen kapanmayan yarasını hüzünle anıyor. Bu çerçevede, Belchite yıkıntısına turistik turlar düzenleniyor. Başta “Karanlık Turizm” (Dark Tourism) şirketi olmak üzere çeşitli turlar, bir iç savaşın ne demek olduğunu yerli ve yabancı meraklılara anlatmakla meşgul. Aslında bu yaptıkları da turizmde bir inovasyon işte... Turizm sadece renkli, eğlenceli, hoş ve boş zaman değil, aynı zamanda hayatın acılarını da tanıtan, öğretici, eğitici de olabilir. Madrid ve Barcelona’da tam da bunu yapan turlar var. İki şehir de Cumhuriyetçi Hükümet yanlısıydı ve Franko’nun muazzam gazabına uğramıştı. Yüreği kaldırabilenlere, bu turlarda öğrenilecek çok ibret var.
 
 
ETİKETLER : 1081
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN