Yazarlar Edip Emil Öymen 06 KASIM 2016 / 05:10

İklim değişikliğine yeni rota

Küresel iklim değişikliğinin olumsuz bir sürü etkisine karşın, bir tanecik olumlu etkisi olacak: Dünya üzerinde batıdan doğuya doğru esen büyük rüzgar akımının (jetstream) hızı artıyor.
Bunun etkisiyle, uçakların batıdan doğuya (örneğin New York – İstanbul) uçuş süresi daha kısalırken, doğudan batıya (İstanbul – New York) uçuş süresi daha artacak. Buna sıradışı bir örnek de var: New York – Londra seferini yapan bir uçak, arkasında “uygun” rüzgarı yakalayınca 1,198 km hıza erişti. 6 saatten fazla süren yolculuk 5 saat 15 dakikada bitti. (08.01.15)
Hesap açık: Doğudan batıya giderken karşı rüzgar saatte 24 km ise, uçağın hızı 800 km ise, hızı 776 km’e azalıyor. Batıdan doğuya ise arkadan 140 km hızla esen rüzgarı yakalayan uçak neredeyse 1,000 km hıza erişiyor.
Bu durumu rotaya uyarlamayı akıl eden Hindistan Havayolları Air India, Yeni Delhi-San Fransisco uçuş rotasını değiştirdi: Batıdan doğuya doğru, Büyük Okyanus üzerinden ayarladı. Böylece, -şimdilik- dünyanın en uzun direkt uçuşunu gerçekleştirdi: 15,142 km ve 14.5 saat. Bu rota, Air India’nın eski rotasından 1,000 km daha uzun olduğu halde, süresi 2 saat 15 dakika kısaldı. Toplam 9.6 ton yakıt harcayan uçak, bu yeni hızıyla 1 ton yakıt tasarruf edecek.
Yeni Delhi’den 16 Ekim Pazar sabah 4’te kalkan uçak, San Fransisco’ya vardığında tarih yine 16 Ekim ve saat sabahın 6.30’uydu. Yolcular, Uluslararası Gün Değiştirme Çizgisi’ni geçtikleri için “günden” tasarruf etmiş oldular. Air India, aynı rüzgarı yine arkasına almak için San Fransisco - Yeni Delhi uçuşunu  yine batıdan doğuya doğru ABD ve Atlantik üzerinden yaptı.
İnovasyon diye, mevcut bir uygulamanın katma değerini daha arttırmaya deniliyor malumunuz. 
ETİKETLER : 1095

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics