Yazarlar Edip Emil Öymen 06 MAYIS 2017 / 15:12

İleri teknoloji ihracatında 102’inciyiz

İş ve ekonomi gazetesi Dünya’da Özcan Kadıoğlu imzasıyla yayınlanan makalenin (27.04) başlığı, yukarda.
 
*2016 için yüksek teknoloji ihracatımız yüzde 3.28. Tutar bazında 39’uncu sıradayız.
 
*Yüksek teknoloji ürünleri payı son 5 yıldır yüzde 3-5 dolayında seyrediyor. Bu nedenle ihracatımız yerinde sayıyor. Ve kilogram fiyatı artmıyor.
 
Katma değer hakkında yeni açıklamalar:
 
>BST Bakanı Faruk Özlü:
 
“2015 yılında ihraç ettiğimiz elektrikli teçhizatların ortalama kilogram değeri 4.6 dolardır. Buna karşılık aynı sektörde ithal ettiğimiz ürünlerin ortalama kg değeri 11.7 dolardır. Biz yüksek katma değerli ürünleri ithal ediyoruz, düşük katma değerli ürünleri satıyoruz.(..) Öyleyse yapmamız gereken, aradaki bu farkı teknoloji ve tasarımla kapatmaktır. Türkiye’nin açığı, teknoloji açığıdır. Türkiye’nin dış ticaret açığı, cari açığından ziyade teknoloji açığı olduğunu söylemek istiyoruz.” (Milliyet Ek2, 30.04.17)
Katma Değer Hareketi Derneği Başkanı Begüm Özdoğularlı:
“Ülkemize katma değer yaratmayan üretim cari açığı artırıyor. Türkiye’nin 1960’lardan beri seçtiği sanayi kalkınma modeli emeğe dayalı hafif sanayi ve montaj ağırlıklı. Bu yaklaşım ülkemizde üretilen katma değerin sınırlı kalmasına neden oldu. Son yıllarda yapılan ihracat hamlesi, ancak yüksek ithal girdi ile mümkün olduğundan, ülkemizin cari açığının yükselmesine neden oldu. Ayrıca; düşük karlarla yapılan işler ve haksız rekabet, yüksek maliyet ve yenilikçilikten uzak bir çalışma ortamı yarattı... Türkiye’de bu alanda yapılan ilk ayrıntılı raporun sonuçlarını 11 Mayıs 2017’de düzenleyeceğimiz Uluslararası Katma Değer Konferansı’nda açıklayacağız.” (Ticaret Gazetesi, 14.04.17)
ETİKETLER : 1121

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics