Yazarlar Edip Emil Öymen 06 KASIM 2016 / 08:10

İnovasyon şart...

Türkiye 2016 İnovasyon Haftası Adana’dan alıntılar:
*Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi:
“Ülke olarak ne yapacaksak özel sektör eliyle yapmak zorundayız. Ülke olarak her gün bir önceki günden yine özel sektör eliyle üretmek zorundayız. Ürettiğimizin de dizaynını, tasarımını, teknolojisini, finansını, tüketim alışkanlığını, dağıtım-tüketim kanallarının dizayını ve egemenliğini bizzat kendimiz yapmamız gerekiyor. Bu, siyaset üstü bir şeydir.”
 
*Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur:
“Biz de simiti marka yaptık. Türkiye’nin kilogramda ihracat ortalama fiyatı 1.5 dolar iken, biz simiti 17 dolara satıyoruz. 22 ülkede 100’den fazla mağazamız var. Her hafta 5-6 mağaza açarak büyüyoruz. Geçen yıl 35 milyon dolar olan ihracatımız şu anda 75 milyon dolar. Ciromuz 750 milyon dolar. İhracatımızı gelecek yıl 150 milyon dolara, ciromuzu ise 1 milyar doların üzerine çıkartmak istiyoruz. Dünyada en fazla mağazası olan marka olmak istiyoruz... Türkiye’nin tarım ihracatı sadece 17 milyar dolar. Tarım ile ekonomi ve sosyal yapımızı ve sağlık sektörümüzü düzeltebiliriz.”
 
*Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir:
“Şu anda 11 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılıyoruz. Bunun için ciddi altyapı çalışmaları yapıyoruz. 11 milyon kişiye eksiksiz hizmet verebilmek için entegre bir sistem kuralım dedik. Bize bu yazılım sistemini 200 milyon dolara sattılar. Ben çimentocuyum, her gün gece gündüz çimento satsam, yine de yılda 50 milyon doları geçmez kazanacağım para. İşte Türkiye olarak biz bu nedenle Endüstri 4.0’a geçmeliyiz.”
ETİKETLER : 1095

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics