Yazarlar Edip Emil Öymen 13 MAYIS 2016 / 17:11

İnovasyon ve Girişimcilik 101

Küresel hamburgeci McDonald’s nasıl McDonald’s oldunun öyküsünü beyaz perdeye Michael Keaton taşıyor. Ülkemizde hep ah-vah ettiğimiz inovasyon ve girişimcilik için alfabe niteliğinde bir öykü bu: Birinin fikrini daha geliştirerek, ortaya daha yenilikçi bir ürün hizmet çıkartmak.
Ray Kroc adlı 52 yaşında, emekliliğe doğru gitmekte olan bir McDonald’s bayisinin, zekasını, hırsını, sabrını, inatla kullanması sonucunda 2.7 milyon USD ödeyerek McDonald’s’ı satın alarak küresel bir imparatorluğa dönüştürmesi. Ray Kroc, yasal olsa bile ticaret ahlakına uymayan bazı girişimlerle bunu sağlıyor. Kroc, 1984’te öldüğünde sadece ABD’de 7,500 restoranı ve 31 ülkede şubesi olan 8 milyar USD ciro yapan bir küresel markanın sahibiydi. 1984’ten bugüne McDonald’s daha da büyüdü.
Ray Kroc’un bu işe başlarkenki vizyonu ders gibi: “McDonald’s, Amerika’nın yeni kilisesi olabilir. Sadece Pazar günleri değil, hergün açık olacaktır.” Şirketi 1940’ta kuran, sakin, gösterişsiz, küçük olsun benim olsuncu Richard ve Maurice McDonald kardeşler, üzerlerine buldozer gibi gelen Kroc’a direnemiyor, şirketi ona satıyor.
Kroc’un McDonald’s’ı küresel bir işletmeye dönüştürme ilkelerini sosyolog George Ritzer, McDonaldlaşma sözcüğüyle tanımlamıştı. Müşteriye hızlı doyum sağlamak (etkinlik). Nicelik eşittir nitelik (hesaplanabilirlik). Standart hizmet (öngörülebilirlik).
Standart personel (kontrol)... Zaman içinde bu sözcüğün bir türevi, başka işletmeler için de kullanıldı. Örneğin, “öğrencilerin, zihinlerini fazla yormadan, kendilerini adamadan, zahmetsizce eğitimlerine devam ettikleri” üniversitelere “fast food üniversite” denildi.  
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN