Yazarlar Edip Emil Öymen 02 NİSAN 2017 / 06:22

Işık, interneti taşıyacak

Işığın, internet iletimi için kullanılmasına az kaldı. LiFi (Light Fidelity) adlı yenilikçi sistemde ışık teknolojisi ile kablosuz bağlantı sağlanıyor. Bir İngiliz, daha doğrusu İskoç icadı. 2011’de Edinburg Üniversitesi kaynaklı. O yıldan bu yana Ar-Ge sürüyordu. İşe Çinlilerden Almanlara (örneğin Fraunhofer Enstitüsü) kalabalık bilimciler katıldı. Bu arada LiFi adı, daha sofistike Görünür Işık İletişimi (Visible Light Communications VLC) oldu. Evlerde bile kullanılan LED sistemiyle veri iletme günleri ufukta göründü.
 
Derken, geçen hafta, Hollanda’da Eindhoven Üniversitesi bilimcileri, “zararsız” kızılötesi ışınların daha da iyi iletim sağladığını gösterdiler: 2.5 metre uzaklığa (laboratuvarda) saniyede 42.8 Gb hıza eriştiler.
 
Teknik ayrıntılar bir yana, daha hızlı, daha kapasiteli, daha güvenli veri iletimine şiddetle ihtiyaç duyulacak bir döneme doğru hızla gidiyoruz., WiFi için kullandığımız radyo ve mikrodalga spektrumunun sonuna yaklaştığımız için, WiFi iletişimi yetmez olacak.
 
Cisco’nun yeni öngörüsüne göre 2020’ye geldiğimizde, dünya nüfusunun 3 katı daha fazla cihaz birbirine bağlanmış olacak: 26.3 milyar. 2015’te bu rakam 16.3 milyardı.  (Cisco VNI Forecast and Methodology, 2015-2020).   
 
Aynı öngörüye göre sabit genişbant hızı 2020’ye kadar iki katına çıkacak. 2015’te ortalama 24.7 Mb iken 2020’de 47.7 Mb olacağını hesaplıyor Cisco.
 
Bu kadar “çok ve hızlı” bağlantı için WiFi kaynakları yetersiz kalacağı için, ışık (foton) nasıl kullanılabilir diye araştırılırken, LiFi “icat edildi”. Derken, onu da aştık VCL’e ulaştık. Şimdi sırada, bunu ilk kim ticarileştirecek, bu yeni sistemle çalışacak cihazlar nasıl tasarlanacak gibi basit (!) sorunların yanıtı var.
 
LiFi, iletişim spektrumunu genişleteceği kadar, WiFi ile ulaşılamayan kırsal bölgelere de iletişimin ulaşmasını sağlayacak. Çünkü, çatıya takılacak güneş paneli vasıtasıyla bu yeni iletişim biçimini daha ucuza, daha siber-güvenli, daha kolay kullanmak mümkün olacak. Ayrıca, enerji tüketimini azaltıcı, çevreye katkıcı, verimli de olacak. Yarışta şimdi bir de VCL var. Hemen bir öngörü hesabı yapıldı: 2024’te bunun küresel piyasası 101.3 milyar dolar olabilirmiş (Grand View Research).
 
Carrefour ve Phillips, LiFi sistemini Lille’deki dev Euralille AVM’sindeki 800 metrekarelik büyük süpermarkette deniyorler. Süpermarketin tavanına 800 LED takıldı. Müşteri, cepteline Carrefour ürünlerini haber veren “Promo C’ou” uygulamasını indirerek, aradığı ürünün hangi rafta olduğunu kolayca buluyor.    
ETİKETLER : 1116

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics