Yazarlar Edip Emil Öymen 19 ŞUBAT 2017 / 09:35

İşte, katma değerli ihracat

Türkiye'nin 2016'da 17 milyar dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yaklaşık 1 milyar dolarını gelinlik, abiye ve damatlık oluşturdu. Gelinlikte kilogram başına ihracat değeri 100-200 dolarlara kadar çıktı. Şu anda gelinlik, abiye ve damatlıkta Türkiye, İtalya'dan sonra dünya ikincisi. (İzmir Haber Ekspres,09.02.17)
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, gelinlik ihracatının hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı içinde ayrım yapılmadan değerlendirildiğini, ayrıca Rusya, İran ve Irak gibi ülkelerle yapılan bavul ticareti nedeniyle net ihracat rakamını elde edemediklerini söylüyor. Şöyle bir çözüm bulmuşlar: “Gelinlik, damatlık ve abiyede 1 milyar dolara yaklaşan ihracatı net ortaya çıkarmak için bu ürünlere yeni NACE kodları verdik. Önümüzdeki sene bu yeni kodlarla ihracatı net olarak göreceğiz. Savunma sanayisi ve mücevher ihracatından sonra en büyük katma değeri sağlıyoruz. Gelinlik sektörü, katma değeri arttırıyor, işçiliği ön plana çıkartıyor, bizi rakiplerimizin iki adıma önüne geçiriyor.”
“Özgün tasarım konusunda son 10 senede ciddi mesafeler aldık. Artık üniversitelerimizden güçlü bir tasarım ordusu geliyor. Firmalar tasarımın katma değer anlamına geldiğini anladı. Gelişen tasarımlarımızla artık müşterilerin istediğini yapmıyoruz. Müşteriler bizim ortaya koyduğumuz tasarımları alıyor. Dünyada gelişen moda akımları tasarımcılarımız tarafından çok yakından takip ediliyor ve ona göre koleksiyonlar ortaya konuyor. İşte o koleksiyonlar satıldığı zaman vazgeçilmez hale geliyorsunuz. Nasıl İtalya'ya gidip yeni tasarımlar alınıyorsa artık Türkiye'ye gelip, tasarımlar aranıyor.” 
ETİKETLER : 1110

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics