Yazarlar Edip Emil Öymen 29 EKİM 2017 / 10:00

İTÜ takımından haber yok

Avustralya’da 8-15 Ekim’de yapılan World Solar Challenge güneş enerjili otomobil yarışmasına İstanbul Teknik Üniversitesi de katıldı. Çok güzel. İstanbul Kalkınma Ajansı sponsor oldu. Mükemmel. Başka sponsorlar da var, ama adları anılmadı. Eh, yetersiz iletişim, ama kader kısmet diyelim. Her nedense yarışmaya giden arabanın adı B.O.W. ISTKA oldu. Bu “B.O.W” neyin nesidir, neden orada İTÜ yazmıyor, bilemedik. Anadolu Ajansı sormadı, başkası da sormadı. AA ne haber geçtiyse, proje adına konuşanlar neye ne kadar önem verdiyse, o kadarı hep aynı cümlelerle, aynı bilgiyle tv, internet, gazete haberi olarak yayınlandı. Eh, tamam, bu da normal diyelim. Ama ya sonra ne oldu? İTÜ takımı ne oldu? Tek bir gazetede çıkan hatalı haber dışında bu B.O.W. ISTKA kaçıncı oldu? Damla bilgi yayınlanmadı. O kadar ki İTÜ site sayfasında hala bugün (24.10.17) “B.O.W. ISTKA Avustralya yolcusu” diye yazıyor. Tarih 11 Ağustos. Takım gitmiş oraya, yarışmaya katılmış, sonra ne olmuş? Meçhul...  
Şu olmuş: Avustralya’nın kuzeyinden güneyine 3 bin km’lik yarışmaya Adventure Sınıfı’nda katılan İTÜ, yarışmanın 4’üncü gününde 23 takım arasında 4’üncü sırada. Bravo. Ertesi gün bu sırayı korumuş. 6’ıncı günde 2’inci sıraya çıkmış. Çok bravo. Ama son 7’inci günde 12’inci sıraya yerleşmiş. İşte bu sonucu Türk medyası “görmek” istememiş. Takımı yok saymış. (Bu bilgilere worldsolarchallenge.org’da bakınarak ulaşırsınız). İTÜ sitesinde de bilgi yok.
Takımın birinci, veya ilk sıralarda gelmesinden elbette büyük gurur duyardık. Ama bir uluslararası yarışmada 23 takım içinde 12’inci olması da gurur kaynağı. İTÜ şimdiye kadar 8 güneş arabası yaptı. Yarışmalara katıldı. Sürekli inovasyon yapıyorlar. Çabalarını kamuoyu ile paylaşmak, en azından İTÜ sitesinde yayınlamak gerekirdi. Çünkü marifet, iltifata tabidir (Osmanlı atasözü).  
ETİKETLER : 1144

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics