Yazarlar Edip Emil Öymen 24 NİSAN 2016 / 09:42

Jacob Collier de kim?

Hem görsele, hem işitsele dayalı bir olayın yazılı haberi nasıl yapılır? Yanıt: Güçlükle. Buradaki haberimiz, öyle işte güçlükle yazılabiliyor. https://youtu.be/hYQGTp0ZLbs
Konu: İngiltere’de 20 yaşında, annesiyle yaşayan YouTube “olayı” müzisyen Jacob Collier. Neden “olay” kendisi? Yaptığı müziğin bütün enstrümanlarını kendisi çalıyor. Bütün vokalleri kendisi yapıyor. Bunların hepsini tek tek armonize ediyor. Bilgisayarda harmanlayıp, ortaya bir caz parçası çıkartıyor. Kendisi bir armoni üstadı. Sesi de var sayılır. Ama esas yaptığı, vokalizasyon. Jacob, fenomen bir cazcı oluyor.
Bu işlere başlamasını annesine borçlu. Anne, profesyonel kemancı. Jacob, çoukluğundan beri müzik duymuş evde. Zaten o, bir Z-Kuşağı “yerlisi.” Müzikle birlikte bilişimle büyümüş. Allah vergisi bir kulak ve yetenek de var belli. Hem de ilk-ortaeğitimini kaliteli bir okulda almış. Aksanı, hiç de 20’lik İngilizlere özgü sokak dili ve eğitimsiz lehçe değil.
Jacob’un YouTube “tarihi” iki yıl önce başladı. O zamandan bu zamana 6 milyon kez tıklandı. Tıklar artıyor. Yaptığı müzik için Guardian gazetesi, “Caz müziğinin beklediği mesih geldi” diye yazdı. Quincy Jones, Herbie Hancock , Chick Corea gibi “baba” cazcıların beğenisini kazandığı gibi, MIT Media Lab’de “Operanın Geleceği” Ar-Ge Bölümü’nden Ben Bloomberg’le de işbirliği yaptı.  MIT Media Lab’de müziğin ifade biçimine, öğrenmeye, sağlığa katkısına, beste, performans ve kitlesel katılımla artırmayı araştıran bir birim var. Dörtlü stereo, müziği çok kanallı (örneğin 150 kanal) sistemle ortama yaygın bir biçimde sunma, kısacası bu konular sanal/artırılmış gerçekliğin sese uyarlanmış biçimi.
 
 
ETİKETLER : 1069 Jacob Collier

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN