Yazarlar Edip Emil Öymen 23 NİSAN 2017 / 06:00

Kasırga uyarısı hack’mış...

ABD’nin büyük şehirlerinden Dallas’ta 7 Nisan Cuma gecesi 23.42’de sirenler çalmaya başladı. Bir üç beş siren değil, 156 siren birden. Dallas, sele ve kasırgaya açık şehirlerden, bu nedenle bu tehditlere karşı siren sistemine şehir alışık. Ama o Cuma gecesi bir tuhaf olmuş işler: Sirenler susmak bilmiyor. Ve meteoroloji, kasırga veya selden söz etmiyor. Hava güllük gülistanlık.
Evet, anladınız: Bir haker saldırısı. Şehrin öncü savunması için hazırlanan siren sistemine girerek, herkesin yüreğini ağzına getiren bir saldırı. Ve öyle bir sistemli saldırı ki yetkililer, sirenleri merkezi bir birimden susturamamış. Her bir sirene (binaların tepelerine gece vakti ve bir Cuma gecesi üstelik) tırmanarak manuel susturmuşlar. Siren gürültüsü 1.5 saatten fazla sürmüş. Cumartesi sabahı 1.20’de son sireni de elle kapatmışlar.
İşte bir IoT yetersizlik örneği: Allahtan, zararsız bir şakadan ibaret. Ama bunun şaka olduğu, sonradan anlaşıldı. Sirenler çalmaya başlayınca Amerikan acil telefon hattı 911’i arayanlar yüzünden hat kilitlenmiş. Bu haklamanın nasıl yapıldığını ise yetkililer açıklamadı. Her halde, kendi “açıkları” anlaşılmasın diye...
Bu arada, bizim “buralara” yansımadı ama ABD’de C-SPAN tv kanalının online yayınına Rusya kaynaklı bir “karışma” girişimi oldu. ABD’nin resmi haber kanalı C-SPAN’de bir senatörün Kongre’deki konuşması sırasında ekrana tam 10 dakika süreyle Kremlin destekli İngilizce Russia Today propaganda kanalı yayını çıktı. C-SPAN, olaya dair açıklamasında “bu teknik bir sorundu” demekle yetindi. Ama kamuoyu bunu, Rusların, Amerikan devlet televizyonu sitesine sızma olarak algıladı.    
ETİKETLER : 1119

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics