Yazarlar Edip Emil Öymen 26 KASIM 2016 / 15:51

Katma değer ihracatı

İhracat Zirvesi 2016 kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Dünya gazetesinin düzenlediği mükemmel girişiminde ödül kazananlardan ancak bu kadar bir özet (15.11.16) bit.ly/2dfFyMW
*Yaratıcı ihracat uygulamaları ortaya koyan, katma değeri yüksek ürünler ihraç eden firmaya verilen Özgün Ürün Ödülü’nü kazanan: TaleWorlds (Ankara).
Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Oyunu listesine kabul edilen TaleWorlds’ü iki girişimci genç, 2005’te kurmuşlar. İlk başarıları, Mount Blade adlı oyunlarını hemen seri haline getirmişler. İlk 3 oyunları 1 milyon satış barajını aşmış. Bugüne kadar 7 milyon kopya satmışlar. Böylece, dünyaya açılmışlar, 212 ülkede oyunları oynanır olmuş. Üretimlerinin % 96’sını ihraç ediyorlar.
*Dış ticarette online firmalara verilen e-ihracat ödülünü kazanan: Kök-n Tasarım.
Markaları DOGO ile ayakkabı, çanta, giyim, aksesuarların üstüne orijinal tasarımlar basarak dünyaya ihraç ediyorlar. Üretimlerinin % 70’i yurt dışına gidiyor. 67 ülkede 150’den fazla satış naoktasına ulaşmışlar. Kendi mağazaları, franchise mağazaları var. E-ticaret yapıyorlar. Dünyada 5 milyon kişi DOGO tasarımlarını giymiş. Kilo başına ihracat tutarları 45 dolar. DOGO marka, 20’den fazla alt markayı, 5 binin üzerinde orijinal tasarımı kapsıyor.
*Üniversite-sanayi işbirliği ödülünü kazanan: Dakotek
Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği ve TÜBİTAK ortaklığında Dakoteks adlı bir kumaş geliştirdiler. Kumaş, hastalarda yatmadan dolayı oluşan yaraları engelliyor. Bu kumaşı geliştirmek için 4 yıl Ar-Ge çalışması yaptılar. Ürettikleri kumaşı ABD, İsviçre ve Almanya’da satmak için distribütörlük anlaşması yapmışlar. 
ETİKETLER : 1098

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics