Yazarlar Edip Emil Öymen 26 KASIM 2016 / 15:51

Katma değer ihracatı

İhracat Zirvesi 2016 kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Dünya gazetesinin düzenlediği mükemmel girişiminde ödül kazananlardan ancak bu kadar bir özet (15.11.16) bit.ly/2dfFyMW
*Yaratıcı ihracat uygulamaları ortaya koyan, katma değeri yüksek ürünler ihraç eden firmaya verilen Özgün Ürün Ödülü’nü kazanan: TaleWorlds (Ankara).
Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Oyunu listesine kabul edilen TaleWorlds’ü iki girişimci genç, 2005’te kurmuşlar. İlk başarıları, Mount Blade adlı oyunlarını hemen seri haline getirmişler. İlk 3 oyunları 1 milyon satış barajını aşmış. Bugüne kadar 7 milyon kopya satmışlar. Böylece, dünyaya açılmışlar, 212 ülkede oyunları oynanır olmuş. Üretimlerinin % 96’sını ihraç ediyorlar.
*Dış ticarette online firmalara verilen e-ihracat ödülünü kazanan: Kök-n Tasarım.
Markaları DOGO ile ayakkabı, çanta, giyim, aksesuarların üstüne orijinal tasarımlar basarak dünyaya ihraç ediyorlar. Üretimlerinin % 70’i yurt dışına gidiyor. 67 ülkede 150’den fazla satış naoktasına ulaşmışlar. Kendi mağazaları, franchise mağazaları var. E-ticaret yapıyorlar. Dünyada 5 milyon kişi DOGO tasarımlarını giymiş. Kilo başına ihracat tutarları 45 dolar. DOGO marka, 20’den fazla alt markayı, 5 binin üzerinde orijinal tasarımı kapsıyor.
*Üniversite-sanayi işbirliği ödülünü kazanan: Dakotek
Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği ve TÜBİTAK ortaklığında Dakoteks adlı bir kumaş geliştirdiler. Kumaş, hastalarda yatmadan dolayı oluşan yaraları engelliyor. Bu kumaşı geliştirmek için 4 yıl Ar-Ge çalışması yaptılar. Ürettikleri kumaşı ABD, İsviçre ve Almanya’da satmak için distribütörlük anlaşması yapmışlar. 
ETİKETLER : 1098
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN