Yazarlar Edip Emil Öymen 24 ARALIK 2016 / 15:44

Kitle, treni fonladı

Almanya’nın güneyindeki Stuttgart ile kuzeyindeki Berlin arasında yeni bir tren şirketi: Kitle fonlamayla kurulan Locomore. Devlete ait dev Deutsche Bahn ile rekabet edecek. Geçen yıl BTHaber’in 1046’ıncı sayısında yine bu köşedeki haber gerçek oldu. 1,300 kişi, daha yavaş ama daha ucuza seyahat sağlayacak bir tren şirketine sermaye sağladı. Proje için bir yıl içinde 600 bin euro verdiler. Karşılığında, bilet yerine geçecek belge aldılar. 
Locomore’un ilk seferi 14 Aralık’ta yapıldı. Stuttgart-Berlin arasındaki 630 kilometreyi tren 6 saat 45 dakikada aldı. Bu süre, bir DB hızlı treninden bir saat daha uzun. Ama bir DB biletinden daha ucuz. Bu hatta DB fiyatı 72 ila 115 euro arasında değişiyor. Locomore fiyatı ise 22 ila 65 euro. DB’nin hızlı treni bu hatta 1-2 yerde duruyor. Locomore yolda 10 yerde, Berlin’de 4 yerde duruyor. Özellikle yol üstündeki üniversite şehirleri Heidelberg, Göttingen, Darmstadt, Frankfurt, Hannover’de okuyan öğrenciler için daha uygun fiyat ve yolculuk. Ek olarak, turuncuya boyanan vagonlar 1970’lerden kalma ve trene nostaljik bir hava veriyor. 
Almanya’da demiryolu taşımacılığı 1994’te özelleştirilmişti. Ama bugüne kadarki özel tren girişimcileri işi sürdüremedi. Bir tek Atlantik kıyısındaki Sylt adasıyla Hamburg’u bağlayan 235 km hatta  Fransız Transdev şirketine ait bir özel işletme kaldı. 
Locomore, seferlerini tam da Noel tatili öncesine rastlatarak uygun bir zamanlama yaptı.
Eğer bu hatta “başarı” kazanırsa, başka hatlar da sırada: Berlin – Dortmund – Köln – Bonn. Ve, Frankfurt – Münih gibi çok kullanılan hatlara da girecekmiş. 
 
ETİKETLER : 1102

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics