Yazarlar Edip Emil Öymen 22 OCAK 2016 / 16:45

Kodlama dersi geliyor mu?

Geçen yıldan beri BST Bakanı Fikri Işık’tan duyduğumuz bu konu nihayet gerçekleşecek mi? Bir çok ülkede ana okulu düzeyinde çocuklara bile kodlama öğretmeye başladılar. Finlandiya, bu yıldan itibaren ilkokullarda el yazısı değil, klavye kullanmayı öğretmeye başlayacağını açıklamıştı. Bakan Işık, geçen Mayıs’ta şöyle demişti:
“Bilim ve teknolojiyle daha fazla uğraşmaları için onlara imkan sağlayacağız. Artık yazılım, hayatımızın her yerine girdi. Ama yazılımın temeli de kodlama. Milli Eğitim Bakanlığımızla çalışma yapıyoruz. Kodlama dersini ilkokul çağından itibaren çocuklarımıza verelim. Çocuklarımız sadece oyun oynamasın, oyunu yazabilsin. Eğer oyunu yazmaya başlarsa çocuklarımız, inanıyorum ki yazılımda Türkiye dünyada hak ettiği yeri alacak. Ama bu 18-20 yaşından sonra kolay olmuyor. Bunu çocuğun bilgisayara merakının başladığı anda başlatmak durumundayız. Önümüzdeki süreçte Türkiye'nin gündemine en çok gelecek konulardan biri, bilim ve teknoloji olacak... Ülkemizin geleceğini teminat altına almak için bilim ve teknolojiye yatırım yapıyoruz. Çocuklarımızın da bilim ve teknolojiye yatırım yaparak gelecekte çok daha güçlü bireyler olarak yetişmelerini sağlıyoruz. Bunun için de daha çocukluktan bilimi sevmeleri, çocukluktan bilimle dost olarak büyümelerini önemsiyoruz. En önemli zenginliğimiz gençliğimizdir. Gençliğimize nitelik kazandırdığımız ölçüde, gelecekten endişe duymamıza gerek yok.” (22.05.15, Ereğli Geleceğin Teknolojisiyle Randevumuz Var Bilişim Şenliği).
ETİKETLER : 1056

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN